Често чуваме, че пиенето на всякакви течности след хранене не е здравословно и дори вреди на здравето ви. Но дали наистина е така? Вижте какво казват специалистите.
Чаят се смята за една от най-здравословните напитки в света. Въпреки това има много предразсъдъци, свързани с него. Един от тях е, че чаят не трябва да се консумира непосредствено след хранене. Или непосредствено преди него. Само през изключително дълги интервали от време.
Обикновено се случва така: докато чакате обяд или вечеря, първо си носите чай, кафе, вода, други напитки. Отпивате от тях, очаквайки основното ястие, така че какво лошо има в това? Те пишат, че уж не може да се пие чай преди хранене, защото образува слюноотделяне. Така че е, напротив, добре, ако щете веднага след това да се освежите подобаващо - казва ендокринологът Алексей Калинчев. - Единственото нещо е, че не трябва да замествате пълноценното хранене с чай. Подобна гладна стачка със сигурност рано или късно ще доведе до гастрит, язва, панкреатит.
Как е правилно да се приготвя чай?
Още: Защо много хора пият ябълков оцет всяка сутрин
Още: Успяват ли мъжете наистина да преодолеят първата си любов
Пийте чай за здраве веднага след хранене - никаква вреда не носи. Особено препоръчвам зеления чай, той е най-полезен. А черният чай може да има ненужен тонизиращ ефект, подобно на кафето.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 27 декември, от Димчо Дебелянов
Още: Как да подобрим оросяването на мозъка по естествен път?
И след това, според световните норми, трябва да пием около 2 литра течност на ден, а зеленият чай е равен на това. И кога ще изпълним тази норма, ако се лишаваме от чай преди и след хранене?
Основният аргумент в полза на твърдението, че чаят е вреден след хранене, е, че напитката може да разреди стомашния сок и да попречи на храносмилателния процес. Няма обаче сериозни изследвания, които да потвърждават тази теория, - отбелязва и нутрициологът Марина Бесонова. - По принцип да се промени киселинността на стомашния сок съвсем не е лесно, а за това ще е необходим доста голям обем течност.
Друг е въпросът, че силният чай или кафе поради съдържанието на определени вещества могат да попречат на усвояването на важни микро- и макроелементи от храната. Например танините, съдържащи се в силния черен чай, нарушават усвояването на желязото. Ето защо е по-добре да се предпочита чиста вода и билков или зелен чай.
Още: Лекар: Какво влияние има сланината върху холестерола?
Още: Чудесата могат да се случат само, когато пуснем контрола