Когато избирате коя газирана напитка да пиете, бихте си помислили, че вариантът "без захар" или "без калории" като диетичната кола ще бъде по-здравословен. Това е логично, като се има предвид хаосът, който захарта може да нанесе на цялостното ви здраве. Проучване стига до заключението, че хората, които консумират големи количества добавена захар, особено от подсладени със захар напитки, са изложени на по-голям риск от няколко здравословни състояния, включително затлъстяване, диабет, хипертония и сърдечносъдови заболявания. Да не говорим за вредите, които сладките напитки могат да нанесат на оралното ви здраве.
Неподозираните приложения на Кока-кола в градината
Въпреки че е малко вероятно някой да пие газирани напитки заради ползите за здравето, той може да си мисли, че вреди по-малко на здравето си, като избира нискокалорични газирани напитки като диетичната кола вместо техните подсладени със захар аналози. Но, както често се случва, търговските хранителни продукти и напитки, продавани като "по-здравословни варианти", са свързани със собствени последици за здравето. Например изкуствените подсладители, които се съдържат в диетичната кола, не съдържат калории, но това не означава, че са по-полезни за вас. Изкуствените подсладители в диетичните газирани напитки могат да повишат рязко риска от сърдечни заболявания, инсулт и деменция.
Колата – вдига ли кръвното налягане?
Диетичната кола може да навреди на здравето ви по няколко начина
Освен че повишава риска от хронични заболявания, пиенето на диетична кола може да увреди бъбреците ви и да окаже негативно влияние върху чревния ви микробиом. Освен това е установено, че изкуствените подсладители в диетичната сода влияят отрицателно върху здравето на червата и увеличават риска от затлъстяване, диабет и метаболитен синдром. Диетичната кола, както и всяка друга храна или напитка, се обработва от бъбреците. Големи количества диетична сода са свързани с увреждане и заболяване на бъбреците. Това се дължи на високото съдържание на фосфор и синтетични съставки, които преминават през бъбреците. Изкуственият характер на съставките в диетичната кола я прави умерено възпалителна.
Колата може да ви свърши куп неща, полезни за ежедневието
Изкуствените подсладители насърчават преяждането
Диетичната кола може и да не съдържа захар и калории, но това е почти всичко, което се отнася до ползите й за здравето. За да осигури сладкия си вкус без захар, всяка кутия диетична кола съдържа около 200 милиграма от изкуствения подсладител аспартам, който е приблизително 200 пъти по-сладък от трапезната захар. Изследователите стигат до заключението, че изкуствените подсладители като аспартама имат контраинтуитивния ефект да насърчават наддаването на тегло и да увеличават риска от хронични заболявания поради въздействието си върху метаболизма и глада. Глюкозно-инсулиновият отговор, който те предизвикват, може да създаде по-голям глад за по-късни хранения и потенциално преяждане.
Има ли безопасно количество диетична кола, което да се пие?
Въпреки че е най-добре да се избягват газираните напитки, без значение диетични или не, пиенето на умерено количество диетична сода може да бъде безопасно за повечето хора. Ако все пак не можете да устоите на газираната напитка, не прекалявате и не приемайте повече от две кенчета на ден.
Налейте Кока-Колата в тигана и вижте ЧУДОТО, което се случва!
По-добра ли е диетичната кола за вас от обикновената?
Нека не подценяваме фактите: Нито обикновените, нито диетичните газирани напитки са здравословни. Тъй като обикновената кола е подсладена със захар, тя съдържа много празни калории, които повишават кръвната захар, допринасят за увеличаване на теглото и повишават кръвното налягане. Така че в крайна сметка, отговорът на въпроса дали диетичната кола е вредна за вас не е черно-бял. Като се имат предвид изкуствените съставки, използвани в диетичните и обикновените газирани напитки, може да се предположи, че всяка диета е по-добра без диетична сода. Въпреки това, ако избирате между обикновена и диетична сода, диетичният вариант ще бъде по-добър, тъй като обикновената сода е по-калорична, а негативните ефекти върху здравето са свързани с повече хронични заболявания и по-висока смъртност.