Зърнените култури, мазнините от растителен произход, яйцата и птичето месо са ценни източници на витамин Е, който е популярен антиоксидант, грижещ се за нормалното функциониране на тъканите и органите. Тъй като се среща в редица храни, които консумираме ежедневно, дефицитът на витамин Е се среща много рядко, но обикновено предизвиква тежки проблеми и заболявания, като например атаксия, породена от недоимък на витамин Е. Това прави осигуряването на адекватно количество от витамина от ключово значение, но все пак следва да сте внимателни – витамин Е има както своите ползи, така и вреди и опасности, които ни карат да се запитаме вреден ли е витамин Е в определени ситуации и за кои хора не се препоръчва приемът му.
Всеки ден консумирате храни, в които се съдържа ценния витамин. Така допринасяте за здравето си, тъй като витамин Е помага при:
- Алцхаймер, като забавя развитието и прогресирането на заболяването.
- Болезнен цикъл, като влияе на болката, редуцирайки я. Помага и при ПМС, като намалява неприятните симптоми – физически и психически, свързани с цикъла при дамите.
- Доказана полза има приемът на значителни дози витамин Е през устата при бета-таласемия.
- Приемът на витамин Е редуцира риска от поява на мозъчно кървене особено при недоносените бебчета.
- Витамин Е е от ключово значение и при някои чернодробни заболявания.
- Оказва се, че витаминът е полезен и при разстройство на движението, често причинено от антипсихотични лекарства – редуцира симптомите, свързани с това двигателно разстройство.
Вреди и странични ефекти от приема на витамин Е
Витамин Е се оказва не само полезен за здравето при определени заболявания и състояния, но и вреден, опасен при други, както и при предозиране. Когато се питаме вреден ли е витамин Е, трябва да уточним при кои състояния и заболявания може да навреди, както и в какви дози е вреден, защото тази подробност е важна и от ключово значение. За здравите хора и в препоръчителните дози витаминът не представлява риск. Витамин Е е безопасен за повечето хора, когато се приема в дози, които са по-ниски от 1000 mg дневно. Същото обаче не можем да кажем, когато се приема от хора, страдащи от определени заболявания, както и в дози над препоръчителните. Рискът от странични ефекти се увеличава с по-високите дози. Сред най-често регистрираните странични ефекти са:
- гадене,
- умора,
- главоболие,
- кървене.
С витамин Е, нанесен върху кожата, може и да не внимавате, полезен е за нея, но ако го вдишвате, например с електронните цигари, следва сериозно да се притесните за здравето си. Използването на електронни цигари и други продукти за изпаряване, съдържащи витамин Е ацетат, е свързано със сериозно увреждане на белите дробове при някои хора. Това особено се отнася за страдащите от съдови или белодробни заболявания.
Интоксикацията с витамина е рядко явление, но когато се случи води до мускулна слабост, умора, гадене, диария и кървене, като кървенето представлява най-голям риск.
Кои категории хора трябва да са внимателни с приема на витамин Е?
Когато говорим вреден ли е витамин Е и какви са рисковете от приема му, следва да посочим и състояния, заболявания и прочие, при които приемът следва да се избягва или да се подходи внимателно и след лекарска консултация. С витамин Е трябва да внимават:
- Дамите през първите 2 месеца от бременността си, които следва да не приемат витамин Е, без да са се консултирали и обсъдили това с лекаря си.
- Пациентите с нарушение на кръвосъсирването трябва да избягват приема на добавки с витамин Е.
- Пациентите, страдащи от сърдечно-съдово заболяване, следва да не приемат витамин Е, тъй като е свързан с по-висок риск от смъртност при тях.
- Витамин Е може да увеличи риска от сърдечна недостатъчност при хора с диабет, ако го приемат в дози над 400 IU дневно.
- При пациенти, боледували от рак на главата и шията, приемът на този витамин увеличава риска от рецидив.
- Витаминът не е сред препоръчваните и за страдащите от остеопороза.
- Витамин Е може да увеличи шанса за развитие на рак на простатата.
- Строго се препоръчва витаминът да се избягва от хора, прекарали инсулт, както и по време, преди и след оперативни намеси, тъй като увеличава риска от кървене.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
ОЩЕ: Следните симптоми говорят за липса на витамин Е - Ето кои са те