Българите имаме стари традиции във варенето на ракия, като всеки майстор ракиджия има своите тайни и трикове, за да изкара най-ароматната и пивка ракия. Макар законът, свързан с варене на ракия, да се затегна, все още в редица български домове не минават без домашната ракия, сварена именно през есента.
Още: За какво да внимаваме при готвене в медни съдове?
Още: Защо се появява неприятна миризма от климатика?
Знаем ли обаче какво точно съдържа любимата огнена течност освен плодовете и захарта и например вреден ли е глицеринът в ракията? Освен да се консумира с удоволствие, отговорно и с мярка, тъй като създава риск от здравословни проблеми включително и фаталната цироза при прекомерна консумация, важно е да знаем и какво съдържа бутилката, която слагаме на масата, за да консумираме и спокойно освен отговорно.
Какво е перфектното съотношение захар-вода за ракия?
Вреден ли е глицеринът в ракията?
Специалистите, включително чуждестранните експерти, съветват, ако дестилатът е малко остър или алкохолът е твърде силен да се добавят няколко капки глицерин, с което се намалява острият и суров характер на спиртното питие, добавя се мекота и по-приятно усещане върху небцето по време на консумация. Глицеринът също се използва от домашните майстори на ракия, за да намали времето за стареене на спиртната напитка.
Всъщност вкусът на глицеринът е сладък, много по-сладък от този на захарта, която глицеринът превъзхожда по калоричност. Глицеринът се среща в ествен вид във ферментирали храни и напитки, сред които оцет, бира, мед, вино. Като си припомним факта, че виното и медът са сред най-полезните и ценни блага на земята, то не би следвало отговорът на въпроса вреден ли е глицеринът в ракията да е утвърдителен. Глицерин ще срещнете и в богато разнообразие от сладки изкушения – енергийни блокчета, глазури за торти, меки бонбони, диетични храни, сушени плодове, фондан, кремове други, което е още една причина да считаме, че е напълно безопасен и в ракията, в която се добавя, за да овладее остротата и направи вкуса по-мек. Доказателство за безопасността на глицерина, приеман вътрешно с храната и напитките, идва и от Администрацията по храните и лекарствата на САЩ.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Козметиката и фармацевтичната индустрия, също се ползват от благата на глицерина. А какво да кажем да алкохолът, чиито вкус подобряваме и смекчаваме с грицерин? Обикновено това е напълно безопасно, ако не прекаляваме с количеството на добавения глицерин, както и със самата консумация на спиртни напитки. Колкото по-големи количества глицерин консумирате с храната и напитките, толкова повече се увеличава риска от проява на страничните ефекти, а те са:
- главоболие,
- гадене, повръщане,
- световъртеж,
- жажда,
- диария.
Още: Как се прави дюлева ракия според нашите съседи сърбите?
Малките количества трудно биха довели до изява на страничните ефекти, но увеличеният прием създава подобни рискове.
Още: Стихотворение на деня, 15 януари, от Пейо Яворов
Още: Луиз Хей: Всяка мисъл, която минава през ума ни, създава нашето бъдеще
Имайте предвид, че макар да е рядко, глицеринът води до алергични реакции, което важи особено за растителния глицерин, които алергични прояви в някои случаи могат да се окажат изключително тежки и животозастрашаващи. Така че е важно да знаете рисковете и да реагирате своевременно, ако забележите алергична реакция след прием на глицерин, следователно и след прием на ракия, в която е добавен глицерин.
Още: Как се прави най-пивката сливова ракия?