Някои влечуги са започнали да ползват обща тоалетна още преди 240 милиона години, съобщава Франс прес, позовавайки се на открития в Аржентина.
При много бозайници, дефекацията в общи тоалетни е от особено значение, не само от биологична гледна точка, а също така и от социална.
Сред бозайниците, които ползват общи отходни места, фигурират хищници, примати, гризачи, а в някои случаи и двуутробни. Тази практика е широко разпространена сред големите стада на едри тревопасни животни с тегло над 100 килограма, като конете, антилопите, носорозитте, слоновете и камилоподобните животни от Южна Америка.
За тези социални животни подобно поведение е свързано с хигиената, с общуването в групата и в крайна сметка с възпроизводството. По този начин се осигурява и по-добра защита срещу хищниците. Това е била много древна практика, както свидетелстват минерализираните фекалии на праисторически хиени, открити в някои фосилни находища. Най-старите общи тоалетни на бозайници, открити досега, датираха отпреди 220 милиона години.
Но учени с ръководител Лукас Фиорели са могли да идентифицират в Северозападна Аржентина големи общи струпвания на екскременти, с диаметър до 35 сантиметра, оставени от огромни влечуги, наречени дицинодонти. Те били датирани отпреди 240 милиона години. Дицинодонтите били съвременници на първите динозаври и били тревопасни.