Не само нормалното храносмилане зависи от състоянието на лигавицата на стомашно-чревния тракт. Проблемите с него ще се отразят и на общото ви благосъстояние, защото ще се влоши усвояването на хранителни вещества и витамини от храната.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Вероятно не малко хора днес имат проблеми с храносмилането. Стресът, вредната храна, липсата на време за готвене и следователно изобилието от полуготови продукти в менюто - всичко това води до смущения в стомашно-чревния тракт, редовни киселини, тежест след хранене и в крайна сметка се стига до заболяване.
Без да обърнем сериозно внимание на правилното хранене и лечение на съществуващите стомашно-чревни заболявания е малко вероятно ситуацията да бъде коригирана. Има обаче особено важни вещества, които са полезни за възстановяване на лигавицата и здравето на стомашно-чревния тракт като цяло.
Още: 6 витамина за железен имунитет през зимата
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Един от най-важните е витамин B3 или ниацин. Той:
• Помага за поддържане здравето и целостта на лигавицата, като предпазва червата от увреждане и възпаление;
• Регулира киселинността. Участва в синтеза на ензими, които регулират киселинността на стомашния сок, необходими за оптимално смилане на храната;
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
• Участва в метаболизма. Витамин B3 е от съществено значение за производството на енергия, която поддържа дейността на чревните клетки и нормалното храносмилане;
Още: 5 категории хора, които трябва да пият витамини преди зимата
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
• Има антиоксидантни свойства, помага за намаляване на възпалението в червата и предпазва стомашно-чревните клетки от увреждане;
• Подпомага поддържането на микрофлората- подпомага растежа на полезните бактерии в червата, поддържайки микробиома и предпазвайки от дисбиоза.
Как да си набавите витамин B3
Още: Какво ни липсва, когато ни се яде сладко?
Ако ще приемате витамини на таблетки, препоръчително е да се консултирате с вашия лекар преди да започнете. Можете също така, да добавяте храни, богати на ниацин към вашата диета. Витамин B3 се намира например в:
- месо от всякакъв вид;
- мастни видове риба - скумрия, пъстърва, херинга;
- зърнени продукти - елда, ориз;
- ядки - фъстъци, бадеми;
- сушени кайсии;
- ръжен хляб;
- пресни моркови;
- пресни ябълки;
- кафе на зърна.
Още нещо
Витамин B3, или ниацин (никотинова киселина), не само може да подобри състоянието на стомашно-чревната лигавица. Той намалява „лошия“ холестерол и повишава „добрия“. Ефектът на този витамин върху нивата на холестерола в кръвта е изследван в повече от едно проучване.