В света има много държави, които лежат едновременно в три полукълба.
Това са страните, които пресичат екватора. Например Кения и Бразилия. Това също са държави, чиято територия минава през Гринуичкия меридиан, например Франция и Мали, или през меридиан 180 °, като Русия.
Но само една държава се намира едновременно в Северното, Южното, Западното и Източното полукълбо.
Република Кирибати е малка държава в Тихия океан, състояща се от атолни острови. По площ всички атоли на Кирибати са по-малки от съвременна Москва.
Tериторията на Кирибати е разположена в пресечната точка на нулевия паралел и меридиана на 180 °. Републиката щеше да има „конкурент“, ако имаше земя на кръстопътя на Гринуичкия меридиан и екватора. Но там е Гвинейският залив. На пресечната точка на нулевия паралел и меридиана на 180 ° обаче няма нищо. Там се плиска Тихият океан. Но във всички посоки от тази точка са пръстани атолните острови на тази малка държава. Общо в Кирибати живеят около 100 хиляди души.
Подобно завидно положение на географската карта всъщност се оказва не толкова благоприятно. „Държавата на четирите полукълба“ е в опасност. Повечето от островите са ниски и страната е изложена на риск от наводнение, ако морското равнище се повиши.
Ето защо едно от приоритетните направления на външната политика на Кирибати е да се насочи вниманието към проблема с глобалното затопляне.
Република Кирибати има и други причини да се гордее, също от географски характер. Първо, Република Кирибати притежава най-големия атол в света – Коледния остров, или Киритимати, в архипелага Лайн, и, второ, островите Финикс, които също са част от Републиката, днес са най-големият морски резерват в света.