Котаракът от руският музей Ермитаж в Санкт Петербург, който според персонала, може не само да смята, но и да изчислява корен квадратен, става все по-популярен.
Още: Велика събота е: Най-важните традиции, които трябва да спазите днес
Още: Великден 2025: Традиции, обичаи и забрани
В социалните мрежи се разпространява видеоматериал с котарака, който за три дни беше гледан от няколко стотин души, а интересът не отслабва, пише БГНЕС.
„Става дума за живеещия в котешкото кафене „Република на котките” котарак Мару”, разказа директорът на Музея на котките Ана Кондратиева. Тя изтъква, че за няколко секунди Мару изчислява колко квадратен корен от 9 или колко е 5+3.
Котаракът е на три години и половина и дава отговор като натиска бутона на звънец, толкова пъти, колкото съответстват на правилния отговор.
Още: Благодатният огън в Йерусалим: История и факти за ЧУДОТО, което се случва всеки Великден
Още: Апетитно домашно пържено кюфте със златна, хрупкава коричка, като да си щракнеш с пръсти
Мару бил прибран в „Републиката на котките”, след като пострадал от автомобил. Още преди година го научили да звъни, когато усети, че е гладен.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Много силна молитва за Великден
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 19 април /валутен калкулатор/
Миналата есен някой на шега попитал Мару колко е 1+1 и котаракът звъннал два пъти. После познал и колко е 2+2.
Първата котка в Ермитажа била донесена от Петър Велики от Холандия. Дъщеря му императрица Елизавета издава през 1745 година указ за използване на котки мишелови. Те били донесени от Казан. Оттогава датира историята на котките в Зимния дворец.
Екатерина Втора им дава статут на пазители на Ермитажа. Днес в музея има 50-60 котки, като броят им се следи, за да не воюват за територии и не се отклоняват от преките си задължения да пазят експонатите от мишки.
Още: Велика събота - какво не се прави на този ден