Главоболието е едно от най-често срещаните състояния в ежедневието на всеки човек. Този проблем се проявява по много и различни причини, сред които са стреса, недоспиването, умората, високото или ниско кръвно налягане и други. Бързото и ефективно справяне с него става, след като сме определили какво го провокира, като в повечето случаи за тази цел трябва да отидем на лекар, да направим различни изследвания и след това да предприемем необходимото лечение. Имайте предвид, че нашата статия е чисто информативна и преди да предприемете каквито и да било действия и лечение е добре да се посъветвате със специалист. И така, кои са основните видове главоболие и как да ги разпознаем?
Инфекциите на синусите, както и хроничния синузит, са едни от основните причинители на синусовото главоболие. При него се усеща тежест и болка в синусите, които се намират в областта на носа, челото и лицето. Болката при този вид главоболие може да се прояви и като пулсиране в областта на лицето и да се обостри при лягане или при навеждане и може да бъде с интензитета на тази при мигрената, в зависимост от степента на инфектиране на синусите. За да се справите с него, трябва да се консултирате със специалист по УНГ, който да направи необходимите изследвания и да назначи подходящо лечение на синусите.
Главоболието най-често се провокира от стрес и напрежение. Това е така нареченото тензионно главоболие, което се среща при почти всички хора, които ежедневно са подложени на различни стресови ситуации, напрежение, тревожност и безпокойство. Характеризира се със слаба или умерена болка, в областта на челото, тила или скалпа. Лечението на този вид главоболие може да стане или с леки болкоуспокояващи лекарства или без медикаменти, а с практикуването на някои релаксиращи дейности, като разходка на чист въздух, йога, дихателни упражнения и медитация, за успокояване на нервите.
Мигрената е сред по-рядко срещаните видове главоболие. Тя се характеризира с много силна болка, която често пречи на страдащия да упражнява ежедневните си дейности. Причините за появата й са много и обикновено тя се проявява едностранно, но може да засегне и двете страни на главата. Последствията от нея са много неприятни, свързани със силна болка, която предизвиква временна загуба на зрението, схващане на лицето или челюстта, виене на свят, гадене, повръщане и други. Друг характерен белег на мигрената е мигренозната аура, която обикновено се проявява в началото или в пика на главоболието, като причинява някои промени в зрението, като мъглявина и поява на петна или проблясъци.
Статията има само информативен характер и не замества консултация с лекар - специалист!