Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Великденски пости 2024 - какво се яде

23 февруари 2024, 13:25 часа

Великденските пости са най-строгият християнски пост, предхождащ Великден. Тази година започват на 18 март и приключват на 5 май. Спазването им изисква отказ от всякаква животинска храна - месо, мляко, яйца, както и от олио и растителна мазнина.

Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат

Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома

Какво може да се яде по време на Великия пост?

Традиционно постът се разделя на подготвителен и основен етап. Подготвителният етап започва със Сирната седмица - седмица, през която вярващите изключват месните продукти от диетата си и се подготвят за по-нататъшни пости. Това е времето, когато постещите се придвижват към Бога чрез ограничения в храната, молитви и покаяние за греховете.

Страстната седмица - последната седмица от Великия пост е най-строгият период. Смята се, че по това време самият Бог идва да се срещне с християните. Това е последният етап, след който идва светлият празник Великден. 

Великденски пости 2024 - кога се падат

Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика

Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери

През целия пост на вярващите е забранено да ядат месо и млечни продукти, както и всякаква храна от животински произход, която включва:

  • колбаси, шунка, мас, сланина, пастети, месо;
  • сметана, масло, сирене, майонеза, кисело мляко, извара;
  • яйца;
  • животински мазнини;
  • бял хляб;
  • шоколад, торти, сладолед, бонбони, сладкарски изделия и десерти.

Сред разрешените храни са алтернативи на месо и млечни продукти, които се приготвят от соя.

Семена, зърнени храни, варива, леща, кус-кус, боб мунг, булгур, киноа, сусам, чиа, лен, тиквени семки и много други, също са разрешени.

Всякакви соеви продукти като соево мляко, соево сирене, соево месо, соева извара могат да се ядат. Разрешен е пълнозърнест хляб.

Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Зеленчуци - патладжани, тиквички, домати, моркови, сладки картофи, картофи, зеле, целина, ряпа, репички, репички, чушки, тиква, броколи и др., включително гъби, също могат да се ядат.

Подправки и билки от всякакъв вид - рукола, магданоз, копър и др., са разрешени.

Сушени плодове - праскова, ябълка, смокиня, бяла слива, червена слива, райска ябълка, круша, пъпеш и други също могат да се включат в храненето по време на поста. Разрешени са ядки - шамфъстък, лешник, кашу, бадем, макадамия, бразилски орех, пекан, фъстъци. 

Според монашеския устав правилата на Великия пост са още по-строги: основата на диетата през този период е сухо хранене и топла храна без масло. Допуска се топла храна с растително масло и риба в определени дни, в някои дни от първата и последната седмица не се яде никаква храна и не се пие вода.

През цялата първа и последна седмица от поста не се яде храна с растителна мазнина.

Първият ден от поста, известен още като чист понеделник, предполага пълно въздържание от храна. Строги ограничения има и в петъка от първата седмица - тогава е разрешена единствено консумацията на жито, може да се яде подсладено с мед или захар.

Дните, в които е разрешена консумацията на храна, приготвена с растителна мазнина, са съответно събота и неделя. По време на целия пост през дните понеделник и петък (изключение правят само понеделник и петък от първата седмица на поста) е разрешено да се ядат зеленчуци, плодове, хляб, компоти, както и да се пие вода. В сряда също са разрешени хляб, компот, плодове, зеленчуци, вода.

Гореща храна, но без мазнина, може да се яде във вторник и четвъртък. Рибата е разрешена само на Благовещение и на Цветница. В събота и неделя може да се яде храна с олио.

Вино в малки количества може да се пие само в събота и неделя. Разрешена е консумацията на чай. 

На Разпети петък не трябва да се яде никаква храна, както и да се пие вода.

Постът не е диета, а начин чрез въздържание от храна човек да се издигне до Бога. Не трябва да постят единствено бременни жени, хора с тежки заболявания и малки деца. 

Великденски пости - какво може да ядем

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес