Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Великденски пости 2024 - какво се яде

23 февруари 2024, 13:25 часа

Великденските пости са най-строгият християнски пост, предхождащ Великден. Тази година започват на 18 март и приключват на 5 май. Спазването им изисква отказ от всякаква животинска храна - месо, мляко, яйца, както и от олио и растителна мазнина.

Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома

Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика

Какво може да се яде по време на Великия пост?

Традиционно постът се разделя на подготвителен и основен етап. Подготвителният етап започва със Сирната седмица - седмица, през която вярващите изключват месните продукти от диетата си и се подготвят за по-нататъшни пости. Това е времето, когато постещите се придвижват към Бога чрез ограничения в храната, молитви и покаяние за греховете.

Страстната седмица - последната седмица от Великия пост е най-строгият период. Смята се, че по това време самият Бог идва да се срещне с християните. Това е последният етап, след който идва светлият празник Великден. 

Великденски пости 2024 - кога се падат

Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери

Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?

През целия пост на вярващите е забранено да ядат месо и млечни продукти, както и всякаква храна от животински произход, която включва:

  • колбаси, шунка, мас, сланина, пастети, месо;
  • сметана, масло, сирене, майонеза, кисело мляко, извара;
  • яйца;
  • животински мазнини;
  • бял хляб;
  • шоколад, торти, сладолед, бонбони, сладкарски изделия и десерти.

Сред разрешените храни са алтернативи на месо и млечни продукти, които се приготвят от соя.

Семена, зърнени храни, варива, леща, кус-кус, боб мунг, булгур, киноа, сусам, чиа, лен, тиквени семки и много други, също са разрешени.

Всякакви соеви продукти като соево мляко, соево сирене, соево месо, соева извара могат да се ядат. Разрешен е пълнозърнест хляб.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Зеленчуци - патладжани, тиквички, домати, моркови, сладки картофи, картофи, зеле, целина, ряпа, репички, репички, чушки, тиква, броколи и др., включително гъби, също могат да се ядат.

Подправки и билки от всякакъв вид - рукола, магданоз, копър и др., са разрешени.

Сушени плодове - праскова, ябълка, смокиня, бяла слива, червена слива, райска ябълка, круша, пъпеш и други също могат да се включат в храненето по време на поста. Разрешени са ядки - шамфъстък, лешник, кашу, бадем, макадамия, бразилски орех, пекан, фъстъци. 

Според монашеския устав правилата на Великия пост са още по-строги: основата на диетата през този период е сухо хранене и топла храна без масло. Допуска се топла храна с растително масло и риба в определени дни, в някои дни от първата и последната седмица не се яде никаква храна и не се пие вода.

През цялата първа и последна седмица от поста не се яде храна с растителна мазнина.

Първият ден от поста, известен още като чист понеделник, предполага пълно въздържание от храна. Строги ограничения има и в петъка от първата седмица - тогава е разрешена единствено консумацията на жито, може да се яде подсладено с мед или захар.

Дните, в които е разрешена консумацията на храна, приготвена с растителна мазнина, са съответно събота и неделя. По време на целия пост през дните понеделник и петък (изключение правят само понеделник и петък от първата седмица на поста) е разрешено да се ядат зеленчуци, плодове, хляб, компоти, както и да се пие вода. В сряда също са разрешени хляб, компот, плодове, зеленчуци, вода.

Гореща храна, но без мазнина, може да се яде във вторник и четвъртък. Рибата е разрешена само на Благовещение и на Цветница. В събота и неделя може да се яде храна с олио.

Вино в малки количества може да се пие само в събота и неделя. Разрешена е консумацията на чай. 

На Разпети петък не трябва да се яде никаква храна, както и да се пие вода.

Постът не е диета, а начин чрез въздържание от храна човек да се издигне до Бога. Не трябва да постят единствено бременни жени, хора с тежки заболявания и малки деца. 

Великденски пости - какво може да ядем

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес