Великден 2024 се пада на 5 май. Почивните дни за празника са общо 4 - започват в петък на 3 май и приключват на 6 май понеделник.
Великден 2024
Това е най-големият християнски празник, отбелязващ възкресението на Исус Христос. Христовото Възкресението символизира вечния живот, победата над смъртта. Църквата отслужва литургия в 23 часа в нощта срещу Възкресение, известна като Паскална полунощница.Първият ден на празника винаги се пада в неделя. Вторият ден е в понеделник от Светлата седмица, а третият великденски ден се пада в Светлия вторник.
Имен ден на Великден
По време на големия християнски празник имен ден имат всички с имената, чийто корен е производен на “велик” - Велислав/а, Велко/а, Вельо, Велин/а, Велик/а, Величко/а.
Традиции и обичаи
Боядисването на яйцата е една от най-популярните великденски традиции. Първото яйце винаги се боядисва в червен цвят - то символизира Христовата кръв и Възкресението на Спасителя. Около червения цвят се носят няколко легенди.
Великден 2023 - пълен списък на празнуващите имена
Според една от тях седем евреи празнували Христовата смърт като на трапезата им имало варени яйца и печена кокошка. Единият от гостите заявил уверено, че Христос ще възкръсне на третия ден. Но домакинът възкликнал, че това е невъзможно, така както е невъзможно кокошката да оживее, а яйцата да станат от бели червени. Но докато изрича тези слова се случва чудото, кокошката оживява, а яйцата стават червени.
Но след най-разпространените версии е, че учениците на Христос се пръснали, за да обявят вестта за неговата победа над смъртта. Тогава Мария Магдалена идва при римския император Тиберий като му нос дар - яйце, символизиращо Възкресението Христово. Владетелят не повярвал на нейните думи и заявил, че това е невъзможно и така както яйцата не стават от бели червени, така и мъртвите не възкръсват. В този миг яйцето почервеняло.
По традиция първото боядисано яйце се слага до иконата на Богородица и остава там до другата година. Запазването на яйцето непокътнато вещае здраве и благодат в дома. По традиция на този ден се разменят яйца и се хората “се борят” с тях. Яйцето борец вещае здраве на притежателя си. Християните се поздравяват „Христос Воскресе“ и “Во истина Воскресе” в отговор.
На празничната трапеза задължително присъстват козунаците. Те се приготвят от сладко тесто и са под формата на плетеница. Символизират сплотеността и любовта в семейството.На трапезата задължително присъства и месо, както и най-разнообразни ястия от животински произход. Едно от традиционните ястия е печено агнешко на фурна. Цялото семейство се събира на празничната трапеза.
В съботата преди празника, известна като Душна събота, се почита паметта на починалите близки - ходи се гробището и се раздават козунаци и яйца.
Пере ли се на Великден - какво ни повелява традицията?