Струма е сред трите големи реки в България, които се вливат в Егейско море и петата най-дълга река в България. Дължината на реката е 415 км, от които на територията на България - 290 км. Горното и средното й течение са в България, а долното - в Гърция под името Стримон.
Пътят на реката
Още: За кои противопоказания трябва да внимаваме при пиене на чай от риган?
Още: Какво най-често се подарява на Бабинден?
Струма извира от планината Витоша, под южните склонове на Черни връх и връх Скопарник. Мястото, откъдето реката води началото си, е на 2180 м надморска височина. Струма събира водите от всички западни склонове на планината Пирин. Долината на река Струма отделя Пирин от планините Влахина, Огражден и Малашевска.
Преди да навлезе в малката Боснешка котловина, голяма част от водите на реката изчезват в подземен карстов лабиринт, където образуват най-дългата пещера - Духлата. След село Боснек реката преминава през първия си пролом, на който е построен язовир “Студена” и навлиза в Краището. Следва поредица от котловини и живописни проломи, различни по дължина, но всички приказно красиви.
След Кюстендилската котловина и Скринския пролом Струма продължава да тече на юг по дълбокия разлом между планините от Осоговско-Беласишката планинска редица, Рила и Пирин.
Особено живописен е Кресненският пролом. В района на пролома Струма приема много реки и потоци. Притоците от Рила и Пирин са бързи и многоводни. Сред тях е Влахинска река, която започва от красивите Влахински езера в Пирин. Десните притоци на Струма текат в тесни, дълбоко всечени долини. Сред тях най-дълги са Струмешница и Лебница, които водят началото си от Република Македония.
Още: За 1 кг кайма: Ето какви подправки са необходими
Още: Какво задължително има на трапезата за Бабинден?
Близо до село Дамяница, южно от град Сандански, се наблюдава рядко срещано явление. В Струма, точно една срещу друга, се вливат две реки - река Лебница и Санданска Бистрица, която се спуска от Пирин. В река Струма на българска територия се вливат около 30 големи притока. Югозападно от село Кулата, през Рупелския пролом, Струма напуска България и продължава на юг до Струмския залив на Егейско море. Влива се в Егейско море в залива Орфано.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
През кои селища преминава река Струма?
По течението на река Струма са разположени 48 населени места, от които 43 са в България и 5 села в Гърция.
Ето кои са по-големите селища в България, през които тече реката:
* град Перник
* град Радомир
* село Лобош, община Ковачевци
* град Земен
* село Раждавица, Шишковци, община Кюстендил
* град Бобошево
* град Кочериново
* Благоевград
* град Симитли
* град Кресна
* село Струмяни
* село Струма, община Сандански
* село Тополница, община Петрич.
Легенда за Струма
Още: Никога не е било по-лесно: 3 навика за стопяване на коремните мазнини, които всеки може да приложи
Още: Варено яйце при високо кръвно: Защо много хора използват този хитър метод?
Преди много години водите на река Струма не се оттичали към Бяло море, а се спускали към София и се вливали във водите на река Искър. Водата на реката била бистра като сълза. Друго било името на реката тогава. В едно от крайречните селца живеела красивата Струма невеста, който омайвала с хубостта си Слънцето, което дълго я гледало от небето. Дошли турци да вземат всички хубави девойки и невести.
Най-много се страхували местните за Струма невеста, защото знаели, че очаква първата си рожба и искали да я запазят. Когато турците нахлули в селото, Струма успяла да се скрие в долината на реката. Дълго време обикаляла и спряла да пие вода. Мислила, че вече е спасена, когато се изправил пред нея турчин с изваден ятаган. Нямало как да се спаси Струма невеста и се хвърлила в буйните води на реката. От милост към голямата й хубост водите се обърнали да текат нагоре - не искали да загине красивата невеста. Скочил след ней и турчинът и разпорил корема й с ятагана, за да извади нероденото й дете. Натъжена от тази жестокост, реката станала мътна и до днес не се е изибистрила и в памет на невестата местните започнали да я наричат Струма.