Причините за проблема могат да бъдат различни. Сега ще разберем как можете да върнете фигурата си в нормално състояние.
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
1. Слабост на коремните мускули
Изпъкналият корем не винаги е дебел. Отслабването на коремните мускули, причинено от недостатъчно или никакво физическо натоварване, води до пролапс на вътрешните органи. Кожата под техния натиск се разтяга, а резултатът е уголемен корем. Освен че случващото се разстройва жените, които искат на всяка възраст да имат стройна фигура и стегнат корем, то заплашва и със заболявания на стомашно-чревния тракт. В крайна сметка пролапсът на вътрешните органи неизменно води до нарушаване на функциите на стомаха и червата.
Какво да правим? Изходът е много прост - увеличаване на физическата активност, тренировки за корем, а за по-възрастните хора - леко бягане, здравословно или скандинавско ходене. След раждането ще помогнат лечебните упражнения и специалните корсети.
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Висока талия и набор: Как да скриете изпъкналия корем с дрехи
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
2. Метаболитни нарушения
Метаболизмът, както и всичко останало в човешкото тяло, се регулира от ендокринната и нервната система. Регулирането се извършва от област на мозъка, наречена хипоталамус.
Учените са идентифицирали два отдела в хипоталамуса:
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
- ерготичен, където се регулира скоростта на производство на енергия;
- трофичен, който регулира процесите на изграждане, възстановяване и съхранение.
3. Заседнал начин на живот
Още от гимназията всички знаят, че нищо не идва от никъде и не отива никъде: изяж кифла с масло - изразходвай енергия. Ако не я изразходваш, се излежаваш на дивана, започваш да трупаш "за всеки случай". При такива обстоятелства растящият корем е само началото, по-нататък непрекъснато ще се увеличават обиколките на задните части, бедрата, гърба, ръцете и т.н.
4. Небалансирано хранене
Тази причина за уголемяване на корема при жените може би е разбираема дори за хора, които не са много посветени в тънкостите на случая. Ако ядете само кифлички с масло и пиете горещ шоколад, в организма ще има нарушения, които могат да доведат до дебел корем и болести. Ако изядете едно зеле, също ще има нарушения в организма, които ще доведат или до пълнота, или до хубост и определено до всякакви болести. Така ще реагира организмът, а реакцията му е различна за всички хора.
Балансираното хранене е, ако трябва съвсем накратко, хранене, при което организмът получава всички необходими хранителни вещества в правилни пропорции.
В диетата на здрав човек в условията на средна физическа активност за нормално се смята съотношението на мазнини, белтъчини и въглехидрати, близко до израза 1:1:4,5. Именно това съотношение задоволява в максимална степен енергийните и пластичните нужди на човешкия организъм.
При повишен разход на енергия и увеличаване в тази връзка на калорийното съдържание на храната, процентът на протеините трябва да се намали, а на мазнините и въглехидратите - да се увеличи.
Не е толкова трудно да организирате за себе си балансирано хранене. Просто трябва да си съставите личен хранителен режим, който да съдържа храни, съдържащи мазнини, протеини, въглехидрати, фибри, витамини, микроелементи и др. Ако ви е трудно да направите това сами, винаги можете да потърсите помощ от диетолози.
5. Промени, свързани с възрастта
При много жени коремът започва да се уголемява с настъпването на менопаузата. Това е разбираемо. При менопаузата производството на определени хормони се забавя, ако не и спира напълно. Например при момичетата и младите жени естрогените увеличават концентрацията на хормон, наречен тироксин в кръвта, който е основната форма на хормоните на щитовидната жлеза на щитовидната жлеза, която отговаря за скоростта на метаболизма.
Но тъй като количеството на естрогените намалява с възрастта, дейността на щитовидната жлеза бавно намалява. В резултат на това скоростта на обмяната на веществата, дължаща се на нейната функция, постоянно намалява. Това се проявява във факта, че всеки ден жената изразходва все по-малко енергия, но нивото на приема на храна остава същото. Появяват се допълнителни килограми.
Учените твърдят, че при 35% от жените в менопауза се наблюдава промяна във възприемането на сладкия вкус и те не контролират количеството захар в диетата си. А 45% съзнателно ядат много сладкиши. Налице е нарушение във въглехидратната обмяна и става възможно развитието на захарен диабет. В резултат на това теглото се увеличава и на първо място се увеличава коремът.
6. Стрес
Доброто настроение и оптимизмът са гарант за красива фигура, но непрекъснатият стрес и тревожност допринасят за уголемен корем. Някои жени в такива периоди отслабват, но те са малко. А след това, когато ситуацията се нормализира, килограмите се връщат. По време на стрес в организма започва активно да се произвежда хормонът кортизол. Неговият излишък води до отлагане на мазнини в областта на корема и горната част на гърба. Освен това повечето жени имат навика да се "хранят" със стрес, особено със сладкиши.
Има 4 вида корем: Какъв е вашият и как да се отървете от него?
7. Смущения в съня
Както липсата, така и излишъкът на сън могат да провокират увеличаване на теглото и по-специално уголемяване на корема. Дългият сън (повече от 10-12 часа) не ви позволява да изразходвате достатъчно калории в часовете на бодърстване. А краткият сън (по-малко от 4-5 часа) води до прекомерно производство на кортизол в организма, като излишъкът му поставя човека в стресово състояние.
Мастните натрупвания в областта на талията се наричат от специалистите "кортизолов корем", тъй като основната причина за появата им е хормонът на стреса. В този случай е важно да приведете хормоналния фон в норма. При повишено съдържание на кортизол лекарят ще предложи медикаменти и диета. При остри случаи - хормонална терапия. Но такива лекарства имат много странични ефекти и се предписват само в крайни случаи и в много ограничени дози.
Някои нехормонални лекарства-блокери имат функцията да блокират кортизола. Но злоупотребата с тях може да доведе до нарушаване на хормоналния баланс в организма, което ще предизвика развитието на много свързани заболявания. Немедикаментозното лечение на затлъстяването "кортизол" е насочено към общо подобряване на работата на надбъбречните жлези. Ако се променят хранителните навици, скоковете на кортизол могат да бъдат значително изравнени.