Ускореният пулс или тахикардията е състояние, при което сърцето бие повече от 90 пъти за 1 минута. Ускоряването на сърдечната честота в повечето случаи се тълкува като неблагоприятен прогностичен знак. Сърдечната честота може да се контролира с определени лекарства и корекции в начина на живот, пише greatpicture.ru.
Причини за тахикардия
Това са най-честите причини за ускорен сърдечен ритъм:
- увреждане на сърдечния мускул
- сърдечно-съдови заболявания
- вродени аномалии на сърцето
- анемия
- физическо претоварване
- висока температура
- консумация на алкохол
- прием на лекарства
- тютюнопушене
- хиперфункция на щитовидната жлеза
- консумация на напитки, съдържащи кофеин
Симптоми на тахикардия
Честите контракции на сърдечния мускул водят до влошаване на помпената функция на сърцето, поради което настъпва недостиг на кислород в тъканите и органите в тялото. Това състояние се проявява със следните симптоми:
- недостиг на въздух
- болка в гърдите
- световъртеж
- слабост
- понижаване на кръвното налягане
Състоянието на сърдечносъдовата система трябва да се следи редовно, тъй като патологичните промени невинаги са придружени от клинични симптоми.
Кога трябва да посетите лекар?
Ако пулсът ви се ускорява без причина, незабавно трябва да си уговорите среща с лекар. Поставянето на точна диагноза може да предотврати развитието на сериозни усложнения. Подходът към лечението на тахикардия зависи от причината за нейното възникване, възрастта и някои други фактори.
Незабавно повикайте линейка, ако имате затруднено дишане и болка в гърдите.
Как да предотвратим заболявания на сърдечно-съдовата система?
Изброените по-долу насоки помагат за поддържане на оптималната дейност на сърцето.
1. Бъдете физически активни
Редовните упражнения могат да помогнат за намаляване на учестения сърдечен пулс в покой.
2. Не пушете
Хората, които пушат, са по-склонни да развият тахикардия. След отказване от този лош навик сърдечната честота обикновено се връща към нормалния си ритъм.
3. Поддържайте здравословно тегло
Излишните килограми оказват негативно влияние върху сърдечната дейност. Съответно загубата на тегло може да доведе до намаляване на сърдечната честота.
4. Опитайте се да се избавите от стреса
Стресът е друг фактор, който може да наруши сърдечната честота. В този случай методите за релаксация (медитация, йога) ще помогнат за нормализиране на работата на сърцето.
Важно: Статията е единствено с информативен характер и предоставената в нея информация не замества консултацията с лекар или професионалната медицинска помощ. Ако имате някакви здравословни проблеми, незабавно се свържете с лекар и спазвайте стриктно препоръките му!