Стара Загора и областта обикновено биват свързвани най-вече с ТЕЦ-овете като основен движещ фактор в икономиката. На фона на всички дискусии и неясното бъдеще на въглищните централи и мините, висшето учебно заведение в града дава заявка да бъде център на зелени иновации. Тракийски университет все повече се налага като "зелен университет" с всички свои разработки и иновации, съобщават от Община Стара Загора.
Ето какво споделят и от местната институция:
"Висшето учебно заведение участва активно и отговаря на критериите по изпълнението на Третия национален план за действие по изменение на климата за периода 2013 – 2020 г.Изпълнени са редица проекти за енергоефективност в различни факултети, звена и общежития.
Катедрата Аграрно инженерство към Аграрния факултет служи за пример в модерното проектиране и внедряване на енергоспестяващи, фотоволтаични и слънчеви системи. Всички преподаватели от катедрата са членове на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, като активно участват в бизнеса в качеството си на изпълнители, проектанти и консултанти."
Катедрата по аграрно инженерство на Тракийски университет се включва като партньор в иновативни проекти като „Енергийна ефективност и по-добро качество на млякото в българските млечни ферми“ чрез норвежко финансиране в рамките на програмната област „Иновации в зелената индустрия“. Проектант и експерт в разработването на хибридни инсталации за добив на топлина от ВЕИ в 3 пилотни ферми в страната е ръководителят на катедрата и помощник-ректор доц. Кънчо Пейчев, в екип с гл. ас. д-р инж. Димитър Георгиев и доц. Рашко Георгиев. Те успяват да постигнат високотехнологичен и социален ефект, чрез изпълнението на иновативния проект. Същият е номиниран с отличие за иновативност на изложението „Агра“.