Дългите януарски нощи и мразовитото време вън ви приканват да останете в дома си, да си приготвите нещо вкусно и да го споделите с най-топлото одеяло и чаша вино пред камината? Съветваме ви вкусното мезе за пълната ви чаша да са пържени пилешки крилца – първо, защото са неустоимо вкусни, второ, защото пилешкото месо се слави с ползите си за здравето, трето, защото се приготвя лесно и няма как да сбъркате, ако следвате точно рецептата. Или всъщност не съвсем.
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Независимо от вложените време и старание е възможно апетитните пържени пилешки крилца да не се получат хрупкави, от което губи вкусът им, ако не знаете няколко малки тайни как се приготвят уникално хрупкави пържени пилешки крилца. Допитахме се до опитните шеф готвачи и майсторите на пържените вкусотии, които поднасяме на масата, и събрахме техните съвети по темата как се правят пържени пилешки крилца, за да бъдат хрупкави и не мазни. Споделяме ги с вас.
Ето как приготвят пилешките крилца в ресторантите и те са невероятно вкусни
Уникално хрупкави пържени пилешки крилца – историята на едно изкушение за сетивата
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Пилешкото месо е познато от преди повече от 4000 години, когато кокошката е била опитомена първо в Азия, а след това и в Европа, където пернатото било внесено около 5 века преди Христа с търговските кораби. Кокошките набират популярност не само заради месото си, но и заради ценните и вкусни яйца, които доставяли за трапезата всеки ден.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Пилешкото бързо се превърнало в част от месата, приготвяни и поднасяни на масата, макар в някои страни да се е считали дълго за лукс и да се е консумирало само от богатите и то най-често само в неделя. След появата на птицефермите след Втората световна война пилешкото месо става по-достъпно и се консумира по-често, превръщайки се дори на някои места в основна храна.
Що се отнася в частност за крилцата, тъй като различните части на пилето се отличават с различна калоричност, съдържание на мазнини, холестерол и захари, то те съставени от до 75% вода, 0 гр. въглехидрати и са богат източник на белтъчини. В сравнение с други части на пилето, които често се консумират – гърдите, гърба и бута – пилешките крилца имат по-малко холестерол, по-бедни са на мазнини от месото от гърба на пилето и са по-богати на белтъчини от бута. Това, заедно с вкуса им ги прави едно от най-предпочитаните пилешки меса, които са кулинарно приключение за сетивата, ако ги приготвите правилно.
Каква е тайната на най-вкусните пилешки крилца?
Как да приготвим пържени пилешки крилца така, че да са хрупкави?
За да се насладите на вкуса на любимите пържени пилешки крилца, следва не само да изберете качествено месо и продукти за рецептата си, но и да я съблюдавате стриктно, както и предварително да разучите малките тайни на хрупкавите крилца.
Има различни начини да приготвите пилешките крилца – на супа, панирани, печени или пържени, като всеки начин на приготвяне има своите тайни и тънкости, за да се насладите максимално на вкуса и аромата на крилцата. Домакините с опит в приготвянето на пържени пилешки крилца, както и шеф майсторите, вещи в занаята, споделят своите тайни как да приготвите сочни вътре и хрупкави отвън пилешки крилца.
1. Крилцата трябва да са сухи, тъй като влагата води до размекването им по време на приготвянето, а не до хрупкавост, което означава да ги подсушите отлично, след като ги почистите и измиете.
2. Масълце, поставено върху пилешките крилца, помага да станат по-хрупкави и да добие златист цвят коричката им.
3. Добавянето на текстура, което в нашия случай ще рече овалване или поръсване на крилцата с царевично брашно, галета или грис от твърда пшеница, винаги помага за крайния резултат от труда ви в кухнята и за постигане на желаната хрупкавост.
4. Ролята на подправките е не само овкусяване на пилешките крилца, те подобряват и хрупкавостта им при пържене. Препоръчват се чесън, къри, черен и червен пипер, а ако сте любители на пикантните нотки – лют пипер, но може да добавите или премахнете подправки и по ваш вкус. Някои предпочитат мед и горчица за подправяне на любимите им пилешки крилца. Само внимавайте, тъй като все пак са течни подправки, да не размекнат месцето и да се изгуби хрупкавостта. По отношение на сухите подправки, които препоръчваме, крилцата се овалват хубаво, за да поемат достатъчно от сместа преди пържене.
Научили тайните на хрупкавите пържени пилешки крилца, остава да запретнете ръкави и да ги приготвите в дома си.