Понякога следобед, когато ни гонят задълженията и имаме тежък ден, се изморяваме прекалено много и доста бързо. Тогава се случва да посегнем към ароматната чаша кафе, за да си вдъхнем малко енергия. Оказва се, че освен стимул за действие, вие давате нещо друго на организма, което не е особено приятно за вашето здраве. И така, какви са страничните ефекти от консумацията на кафе следобед?
Още: Църквата почита голяма светица на Бъдни вечер - ето кой има имен ден
Още: Какво е сумак и в коя ястия може да го добавим
Кафето, както повечето напитки, има своите плюсове и минуси. Несъмнено основното му предимство е „да ни дава“ енергия. Освен това то е ароматно и вкусно и човек лесно се пристрастява към него. Кафето обаче изсмуква много ценни минерали от тялото ни и консумирано в часове, различни от сутринта, може да ни накара да ни навреди.
Учените посочват, че пиенето на кафе в късния следобед, по-специално поне 6 часа преди сън, може да ни навреди. Какви са страничните ефекти от консумацията на кафе по-късно през деня?
Нарушение на циркадния ритъм
Учените са открили, че пиенето на двойно кафе три часа преди лягане обръща циркадния ни часовник средно с 40 минути. Вечерният кофеин нулира циркадния часовник на тялото, набора от молекулярни сигнали, които ни карат да функционираме в 24-часов ритъм, което също нарушава фазите на съня ни.
Още: Не само Бъдни вечер - ето какъв църковен празник е утре
Още: Как се празнува Коледа в Бразилия?
Трудност при заспиване и "лек сън"
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Бъдни вечер 2024 - традиции, поверия и обичаи
Още: Изненадайте любимия с най-невероятен мус от черен шоколад
Вероятно не е изненада за вас, че консумирането на кафе малко преди лягане ще се отрази пагубно на качеството на съня. Според проучване, публикувано през 2014 г. в Journal of Biological Rhythms, хората, на които е дадена доза кофеин, еквивалентна на две кафета 5 часа преди лягане, им е било нужно по-дълго време, за да заспят. Това обаче не бил краят на проблемите им със съня. Тези хора също се будели по-често през нощта, имали са по-дълги периоди на „лек сън”, който е вид преход между будност и сън и не им е осигурило достатъчно регенерация. От своя страна периодите на „дълбок” сън, необходими за останалата част от мозъка, са били по-кратки при анкетираните.
Влошаване на нощното изпотяване в менопаузата
Оказва се, че следобедното кафе не е съюзник за жените, които преминават през менопаузата. Консумирането на кофеин следобед може да изостри проблема с нощното изпотяване по време на менопаузата, според проучване от 2015 г., публикувано в списание Menopause.
Още: Ето какви са невероятните ползи от фастъченото масло
Още: Лекар: Кои храни понижават най-бързо кръвната захар?
„Намаляването на приема на кофеин може да бъде полезно за тези жени, които изпитват горещи вълни и нощни изпотявания“, казва авторът на изследването д-р. Стефани от Клиниката за женско здраве в клиниката Майо. По време на климактеричния период обикновено се препоръчва да се откажете от кофеина, особено в часове, различни от сутрешните.
Диуретичен ефект
Проучване от 2013 г., публикувано в International Uroginecology Journal, установи, че жените, които пият големи количества кофеин, са по-склонни да получат уринарна инконтиненция, отколкото тези, които не го използват или го правят в умерена степен. Кофеинът несъмнено има диуретичен ефект, така че консумацията на кафе през втората половина на деня може да доведе до събуждане през нощта за уриниране.
След прочетеното можем да си направим извода, че кафето е най-добре да се консумира в първата част от деня.