Лошият сън може да ви накара да се чувствате изтощени и раздразнителни на следващия ден, но липсата на сън може да доведе и до сериозни здравословни проблеми. Около един на всеки седем човека живее с опасно малко сън на нощ, което може да увеличи риска от развитие на сърдечни заболявания, диабет и деменция.
Още: Легендарният чай от мента: Какви са неговите ползи и вреди
Още: Питай старило: По какво се оценява всяка домашна ракия
Въпреки че се препоръчва възрастните да спят между седем и девет часа на нощ, проучване установява, че средностатистическият възрастен спи около шест часа само. Нещо повече, проучването установи, че липсата на сън може да окаже сериозно влияние върху мозъка ни.
Учени: Ако не помните сънищата си, имате липса на този витамин
Изследователи от Германия, Швейцария и Дания установиха, че една нощ на пълно лишаване от сън води до състаряване на мозъка на някои хора с до две години. В рамките на изследването са анализирани данни от ядрено-магнитен резонанс на 134 здрави участници на възраст между 19 и 39 години с различни състояния на съня.
Още: Кой вид маймуни са известни като "горски човек"
Още: За размножаване на орхидеи - ето какво задължително трябва да знаем
Състоянията на съня включвали пълно лишаване от сън - 24 часа бодуване, частично лишаване от сън - 3 часа време в леглото на нощ и хронично лишаване от сън - включващо 5 часа в леглото на нощ в продължение на 5 нощи. Имало е и контролна група, в която участниците са постигнали 8 часа сън на нощ.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Участниците от всяка група са имали и поне една нощ на "базов сън", в която са били в леглото в продължение на осем часа. Мозъците на участниците са оценявани всяка вечер, като е изчислявана видимата мозъчна възраст. При лицата от групата с пълно лишаване от сън се наблюдава увеличение на мозъчната възраст с една до две години. Тези промени обаче могат да бъдат обърнати чрез възстановяване на съня. В проучването се обяснява: "Интересно е, че след една нощ на възстановителен сън мозъчната възраст не се различава от изходната; Ние също така доказахме връзките между промяната в мозъчната възраст след пълно лишаване от сън и променливите на съня, измерени по време на нощта за възстановяване."
Това са най-сигурните признаци, че в тялото ни има недостиг на желязо
Техните констатации разкриват също, че мозъчната възраст не се е променила значително сред групите с остър или хроничен сън. "За разлика от това мозъчната възраст не се е променила значително нито от острото (3 часа престой в леглото за една нощ), нито от хроничното частично ограничаване на съня (5 часа престой в леглото за пет непрекъснати нощи)", обясняват те. "Взети заедно, съвпадащите констатации показват, че острата пълна загуба на сън променя мозъчната морфология в посока, подобна на стареенето, при млади участници и че тези промени са обратими чрез възстановяване на съня."
Още: Защо се появява неприятна миризма от климатика?
Проучването заключава: "Сънят е от основно значение за хората, за да поддържат нормални физически и психологически функции; В три независими набора от данни последователно установихме увеличаване на мозъчната възраст след пълно лишаване от сън, което е свързано с промяната в променливите на съня; Освен това в други два набора от данни не беше установена значителна промяна в мозъчната възраст след частично лишаване от сън; Нашето проучване предостави нови доказателства за обяснение на ефекта от загубата на сън в целия мозък в посока, подобна на стареенето."