Сперматозоидите на човека плуват бързо и по-добре държат курс към твърда повърхност – при липса на такава тяхната скорост се снижава.
Това явление може да е следствие от приспособяването към затворена репродуктивна система (движението във фалопиевите тръби). Статия на тази тема е публикувана в сп. Nature Communications.
Мъжките полови клетки се движат с помощта на камшиче, въртейки се около своята ос. При рибите и други морски животни този начин на движение позволява на сперматозоида да се движи в течност, но в женските полови органи му се налага да си има работа с многобройни повърхности. Влиянието на такива обекти върху движението на сперматозоида преди почти не привличало вниманието на изследователите.
За да попълни недостига от знания в тази област, Дейвид Синтън от университета на Торонто записал на видео как човешките сперматозоиди плуват на повърхността на стъкло и в разтвор. Оказало се, че при движението на повърхността клетките се движат в специфичен пълзящ решим – по по-права траектория и с по-голяма скорост. Сперматозоиди на бик в такива условя, напротив – забавяли своето движение.
Фалопиевите тръби, в които протича оплождането при бозайниците, са затворена система с висок вискозитет. При кравите този орган е значително по-голям и там сперматозоидите по-рядко се сблъскват с повърхности.
Пълзящият режим според учения позволява на половите клетки на човека с максимална ефективност да се придвижват по тесните канали на половата система.