Козметиката не е толкова за красота, колкото за вашето собствено здраве, така че съставът на любимата ви козметика е не по-малко важен от състава на хранителните продукти.
1. Бензол
Бензолът е химично съединение без цвят, но със специфична сладникава миризма, намира широко приложение в промишлеността и е част от суровия нефт, поради което е токсичен. Високата концентрация на това вещество в човешкото тяло причинява сънливост, главоболие, треперене и дори може да бъде фатално. По принцип бензолът действа потискащо на нервната система, бързо засяга костния мозък, причинява намаляване на броя на червените кръвни клетки в кръвта и в резултат на това анемия.
В козметиката се използва като нискокачествен овлажнител за кожата и може да се намери в евтини кремове за лице или очи.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Какви съставки да избягвате в грижата за кожата?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
2. Формалдехид (диметилол диметол хидантоин)
При стандартни условия веществото се представя под формата на газ с остър задушлив мирис. Принадлежи към канцерогените, има толкова силен дразнещ ефект, че при контакт с кожата се образуват мехурчета.
Формалдехидът в своята течна форма е известен с това, че отлично предотвратява разлагането на мъртвите тъкани и затова се използва активно в медицината.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Поради факта, че веществото активно инхибира жизнената активност на всякакви микроорганизми, формалдехидът се използва като консервант в кремове, маски и лосиони, шампоани и балсами.
3. Парабени (метилпарабен, пропилпарабен, етилпарабен, бутилпарабен)
Сега е трудно да се намерят поне няколко продукта без парабени: те осигуряват дълъг срок на годност на козметиката поради антибактериалния ефект. Най-често веществата могат да бъдат намерени в декоративната козметика (спирала, тонални основи, гланц за устни, руж), дезодоранти, шампоани и душ гелове, течни сапуни и мокри кърпички.
Веществата са особено полезни за козметиката на натурална основа, като удължават периода на употреба, тъй като колкото по-чист е съставът, толкова по-бързо се разваля продуктът.
Без значение колко добри са парабените в производството, няма да реагирате положително на ефекта върху човешкото тяло. Все още се спори колко опасни са тези вещества. В един от медицинските експерименти при изследване на рак на гърдата при жени е установено повишено съдържание на тези компоненти в засегнатите тъкани. Учените свързват това с преобладаването на дезодоранти, които съдържат тези компоненти. Някои дерматолози обаче доказват обратното: парабените са безопасни и максимумът, който може да се получи, е дразнене на кожата.
8-те най-опасни съставки в козметиката
4. Фталати
Фталатите се използват активно в съвременната индустрия, за да придадат пластичност и гъвкавост на всеки продукт, например при производството на детски играчки. Субстанцията е течна и се добавя към лаковете за нокти, както и към много течни продукти за грижа за кожата.
Химикалите са овкусени и навлизат в човешкото тяло през дихателните пътища. Репродуктивната система е първата, засегната от фталатите, така че първият признак на интоксикация е хормонален срив. Въпреки това, токсичните съединения са опасни не толкова за жените, колкото за мъжете, те значително намаляват производството на тестостерон и пречат на гениталиите да функционират нормално. Двойките фталати са особено опасни за децата: те инхибират процеса на пубертета при момчетата, а при момичетата, напротив, ускоряват развитието на репродуктивната система, което води до различни ендокринологични нарушения.