За диагностицираните с диабет правилната диета е от първостепенно значение за контролиране на заболяването. В менюто им задължително трябва да присъства една от традиционните туршии за укрепване на организма, която помага не само за укрепване на имунната система, но и за възстановяване на здравето на червата и прочистване на кръвоносните съдове от плаки.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Става въпрос за киселото зеле, което може да се консумира през цялата година. Но именно през зимата най-често го включваме в менюто си. През този период то не само е по-хрупкаво, но и съдържа повече витамини. Учените отдавна са установили, че именно във вид на туршия зелето съдържа максимално количество витамин С.
Ползите от киселото зеле
Диетолозите препоръчват на хората с диабет редовно да консумират кисело зеле. Съществуват доказателства, според които този продукт помага за контролиране на нивата на кръвната захар.
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Също така киселото зеле съдържа големи количества млечна киселина, която инхибира размножаването на вредни микроорганизми в червата и ускорява усвояването на хранителните вещества. Тази туршия се справя успешно с вредните токсини в организма.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Наскоро учените откриха ново полезно свойство на киселото зеле: то помага за намаляване на нивото на "лошия" холестерол, който води до образуването на атеросклеротични плаки в съдовете. Следователно редовната му консумация може да намали риска от сърдечни заболявания.
Освен витамин С, киселото зеле съдържа и големи количества витамин А, калций, манган и калий, които също са от жизненоважно значение за правилното функциониране на организма.
Важно: Статията е с информативна цел! Информацията, която е предоставена в нея, не може да замести консултацията с лекар или със специалист по здравословно хранене!
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?