Бананите са особено калоричен плод, а в същото време те могат да са и вредни за някои хора с различни заболявания. Освен това, доста хора имат алергия към тях. Те причиняват и подуване на корема и в някои ситуации могат да ни навредят. Нека разберем кога трябва да избягваме консумацията на банани и при наличието на кои болести изобщо не се препоръчват:
При разширени вени и сърдечни заболявания
Бананите имат свойството да извеждат течностите от тялото и в резултат на това се увеличава плътността на кръвта. По мнение на специалисти, хората с разширени вени, инфаркт, инсулт, коронарна сърдечна болест, не трябва да консумират банани, за да не се влоши състоянието им. Ако не са от най-любимите ви плодове, спестете си риска.
Диабет
Ако страдате от захарен диабет, избягвайте презрелите или добре узрели банани. Консумацията на варени или незрели е позволена.
Хипертония
Вече обяснихме, че бананите увеличават плътността на кръвта, затова ако имате и високо кръвно, избягвайте да похапвате от тях.
Раздразнително черво
Най-вероятно сте чували за синдром на раздразненото черво. Ако страдате от такъв – лекарите не препоръчват бананите. Те подуват корема, натрупват се газове и причиняват отлив на жлъчката.
Храносмилателни проблеми
Лекарите съветват да не се ядат банани на гладно и да се измиват с вода. Ако имате стомашни проблеми, при консумацията на този плод може да се раздразни стомахът ви, тъй като се повишават нивата на киселинност на стомашния сок.
Затлъстяване
Още в началото казахме, че бананите са калоричен плод. Те съдържат голямо количество въглехидрати и не се препоръчват при диети на неактивни хора. Те не са лека закуска, най-добре е да се консумират от спортуващи хора, защото те изгарят много калории дневно и бананите няма да им повлияят негативно. Докато при по-мързелуващите личности този плод може да има обратен ефект и да доведе до покачването на нежелани килограми.
Затова, при проблеми с теглото и затлъстяване, по-добре изключете бананите от менюто си. Сложните въглехидрати в тях – например фибрите и нишестето, се превръщат в такива с висок гликемичен индекс. Това води до повишаване на нивата на захарта в кръвта, забавя се метаболизмът,а мастните клетки започват да се размножават много по-бързо и активно. Хапвайте с мярка и по-рядко. Вместо това, може да включите по-нискокалорични плодове в храненията и диетата си. Така няма да се притеснявате от обратен ефект. Например плодове като ябълки и мандарини за чудесни за лека закуска. Ще се чувствате тонизирани и ще имате енергия през целия ден.