В детството ми напускането на дома беше цял процес: изключваме климатика, хукваме към вратата и я затваряме възможно най-бързо, за да минимизираме загубата на затопление въздух.
Още: 7 признака, които издават, че познавате някой от минал живот
Още: Топ 5 неща, които всеки трябва да направи до края на пролетта
Тези стари навици за пестене на енергия могат да бъдат трудни за прекъсване - едва наскоро приех, че е добре да оставяме климатика включен, когато не сме в дома или стаята.
Това ме накара да се чудя: наистина ли си струва да изключвате климатика, когато излизате от къщата? След редица направени тестове в различни ситуации и климатици, стигнахме до извода, че е по-добре да оставите климатика да работи. Така сметките ви за ток няма да са толкова високи.
Още: Кой бутон в колата не бива да се забравя никога
Още: Нумерологична прогноза според датата на раждане за 23 април 2025
Още: Какъв църковен празник е на 23 април - традиции и обичаи
Все повече хора използват в домовете си инверторни климатици за затопляне или охлаждане на помещенията. Те могат да променят потреблението на енергия въз основа на това колко охлаждаща мощност всъщност им е необходима във всеки даден момент.
Това е чудесно за ефективността, защото тези модели използват много по-малко енергия за поддържане на постоянна температура, отколкото за активно охлаждане или затопляне на помещение. И точно това видяхме при нашето тестване, когато оставихме климатиците да работят цял ден, но зададохме температурата на 25 градуса.
Още: Как да спестите 30% гориво - тайната на опитните шофьори
Още: Кога е следващата голяма Задушница през 2025 година?
Това беше най-ефективният подход и той ни накара да заключим следното: Ако искате да спестите енергия, без да жертвате много комфорт, най-доброто нещо, което можете да направите, е да оставите климатика да работи, но да настроите вътрешния му термостат малко по-високо.
Можете да спестите средно 3% от разходите си за енергия за всеки градус, който увеличите на климатика. Ако имате интелигентен климатик, можете дори да го автоматизирате, така че термостатът автоматично да се засили (но не да се изключи), когато излезете от къщата и след това автоматично да се промени на традиционната температура, когато се върнете.
Още: Кажете сбогом на двойната брадичка
Още: Топ 5 оригинални идеи за използване на стар козунак
Още: На колко градуса да е климатикът през зимата?
Климатикът изразходва много повече енергия да затопли помещение, в което не е било отоплявано дълго време, отколкото да поддържа зададена температура във времето, когато сме извън дома.
Как да работи климатикът най-икономично през зимата?