Ябълки, ягоди, домати, краставици, целина, свежи поправки гъби, стафиди - всички тези продукти могат да съжителстват дълго във вашия хладилник, без да мухлясат - достатъчно е само да спазвате някои правила при съхранението им.
1. Поставете хартиени кърпи или салфетки в пликовете със зелена салата или краставици, преди да ги сложите в хладилника
Хартията ще абсорбира влагата, която зеленчуците отделят при охлаждане. Може дори да увиете всяка краставица в салфетка.
2. Поставете ябълка в торбата с картофи
Ябълките отделят газ - етилен, който помага на картофите да останат свежи и твърди в продължение на няколко седмици.
3. Дръжте ябълките далеч от други плодове и зеленчуци
Етиленът, който е полезен за картофите, е вреден за почти всичко останало. Затова не съхранявайте ябълките заедно с портокали и грозде. В хладилника дръжте ябълките в найлонов плик, така че да не влияят на останалите храни.
4. Не разделяйте бананите, освен ако няма да ги консумирате веднага
Поставете малко парче стреч фолио върху дръжката на бананите веднага след покупката им. Откъсвайте само по един банан, непосредствено преди консумация. По този начин бананите няма да потъмнеят и ще издържат поне 3-5 дни.
5. Измийте плодовете с оцетен разтвор
Разредете една част оцет с три части вода. След като измийте плодовете в този разтвор, сложете ги в гевгир. Измийте ги под течаща вода, подсушете ги с хартиена кърпа и ги приберете в хладилника. Оцетът ще унищожи спорите на мухъл и бактериите, които причиняват разваляне на храната.
6. Не съхранявайте доматите в хладилника
Това убива вкуса и сочната им текстура. По-добре да ги оставите да узреят на перваза на прозореца.
7. Увийте целината във фолио
В найлоновите опаковки от супермаркета целината няма да издържи дълго. Но алуминиево фолио ще помогне да запазите нейната свежест за по-дълго време.
8. Съхранявайте зелените подправки като букет
Пресните билки се измиват най-добре, слагат се в чаша вода и се държат на перваза на прозореца.
9. Замразете зелените подправки, които започват да губят свежестта си
След като забележите, че свежите подправки започват да губят свежестта си, нарежете ги на ситно, поставите ги във формички за лед, след това добавете зехтин и ги замразете във фризера. По този начин може да ги съхранявате в продължение на месеци. Добавяйте ги директно към ястията, които приготвяте.
10. Съхранявайте гъбите в хартиен плик
В найлоновите пликовете гъбите бързо омекват заради влагата. А в хартията тя се изпарява, в резултат на което те остават сухи и свежи за дълго.
11. Авокадото трябва да узрее на стайна температура
Зрелостта на авокадото се проверява чрез леко натискане. Ако е твърдо, дръжте го на перваза на прозореца, докато омекне. След като узрее, приберете го в хладилника. Ако сте използвали само едната половина от авокадото, поръсете останалата му половинка с лимонов сок, за да не потъмнее.
12. Съхранявайте стафидите запечатани
Тогава ще помогне да задържане на влагата в тях и за запазване на полезните им вещества. Ако стафидите все пак изсъхнат, накиснете ги в гореща вода за час-два.
13. Освежете салатата в ледена вода
Ако зелената салата е започнала да губи свежестта си, накиснете я в купа с ледена вода. Оставете я в нея за период от 5 до 30 минути, след което може да я консумирате.