Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Треньор по здравословно хранене: Яжте ФЕРМЕНТИРАЛИ храни

18 ноември 2021, 10:40 часа

Въпросът с правилното хранене винаги е на дневен ред. Ани Стойчева, която е треньор по здравословно хранене, обяснява кои пробиотици могат да повлияят положително върху настроението ни, какво ще рече постбиотици и полезни или не са фрешовете.

Най-напред нека изясним както се има предвид под понятието чревна микрофлора. Тя обхваща различни микроорганизми, които живеят в нас. Смята се, че те са повече от клетките в тялото. Както знаем, сред тях има и полезни бактерии, не само вредни, които са от значение за нашето здраве. За балансирано състояние се смята, когато полезните бактерии са 80%, а вредните – 20%.

Тези микроорганизми се появяват в тялото още при раждането на всеки човек. Разлики се наблюдава според това дали бебето е родено по естествен начин или секцио, както и дали и колко е кърмено детето. Това е от значение за броя полезни бактерии. Хора, които са преживели стрес или са травмирани в детска възраст, също имат различни нива на тези бактерии. Повече такива се срещат при онези, живели на село или пътуващи по-често.

Трябва да поддържаме разнообразието от полезни бактерии, а това може да се случи с подходяща храна. Такива са растителните фибри, които са несмилаеми въглехидрати. Те са известни под името пребиотици. Те засилват и поддържат действието на полезните чревни бактерии. Например ябълковият оцет е силен пребиотик. Полезни за бактериите са и сварените овесените ядки, изстиналата картофена салата, лещата, бобът, който накиснат, сварен и охладен.

За да бъдем здрави, трябва да се научим да намаляваме стреса в живота си, защото той влияе негативно на целия организъм, не само на чревната флора. Може да изпробвате медитация или йога за целта. Разходките сред природата също помагат много.

Пробиотици може да си набавите от аптеките или чрез ферментиране на някои продукти. Такава храна е киселото мляко. Кефирът също.

Постбиотиците са отпадъчният продукт на пробиотиците. Полезните бактерии се нуждаят от пребиотици, а техният отпадък е постбиотикът. Той влияе положителни върху храносмилателния процес. За да увеличите ефекта, хапвайте суперхрани, грозде със семки, водорасли, смола шиладжит.
Ролята на пробиотиците е да разградят и спомогнат за усвояването на храната, те контролират функцията на дебелото черво, влияят положително на настроението.

Фреш може също да пиете, ако не прекалявате със сладките храни и се храните здравословно. Може да пиете и смутита, чрез които лесно да приемате необходимите полезни вещества. Разбира се, най-полезно е да се изяде цял плод, но ако го предпочитате под формата на фреш или в смути, не е проблем.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес