След Йордановден, Богоявление следва Ивановден, който се празнува на 7 януари. Това е един от големите празници след Коледа и Нова година. На Ивановден свършват „мръсните дни“. На Ивановден подобава трапезата да бъде отрупана с много гозби. Сред основните блюда са свинското със зеле, свинските ребра и баницата с масло и сирене.
Празникът не е постен, така че на нея може да сложите различни месни ястия. Обичаят повелява именно на този ден да се опита и от домашно приготвената печена луканка сушуница. Яде се постен фасул, а за десерт се сервира ошав и варено жито.
На имен ден гости не се канят, те отиват в дома на празнуващия без покана. Има поверие, че е лоша поличба, ако на Ивановден именикът не бъде посетен от гости.
Още: Над 120 000 българи празнуват на Йордановден
Предлагаме ви няколко рецепти, които да приготвите за празничната трапеза на Ивановден.
1. Баница с масло и сирене
Продукти:
- 500 г кори;
- 300 г сирене;
- 1 кофичка кисело мляко;
- 4 яйца;
- 1 ч.л. сода;
- 250 г краве масло.
Приготвяне:
Разточените (или готови кори) се наръсват с малко от затопленото масло и плънка от смесените кисело мляко, сода, яйца, сирене и масло. Корите могат да се навият или да се сложат една върху друга. Пекат се в силна фурна.
2. Печена луканка (шушуница)
Продукти:
- 300 г луканка или сух суджук.
Приготвяне:
Луканката или суджукът се обелва, потапя се за малко във вода и се пече на скара.
Още: Най-атрактивните и запомнящи се пожелания за Ивановден
3. Свински ребра със зеле
Продукти:
- 500 г свински ребра;
- 2 едри кисели зелки;
- 250 г мас;
- 200 г зелева чорба;
- 2 ч.л. червен пипер;
- сол на вкус.
Приготвяне:
Месото се посолява малко и се наръсва с червен пипер. Зелето се нарязва на ситно, изстисква се от чорбата и се нарежда в тенджера в следния ред: зеле, месо, зеле и т.н. най-отгоре се поръсва още малко червен пипер. Ястието се залива с разтопената мазнина (или олио), зелевата чорба и малко топла вода. Захлупва се плътно и се вари дълго на не много силен огън.
Още: Честваме Ивановден на 7 януари: Традиции, обичаи и трапеза
4. Ошав от сушени сливи, ябълки и круши
Продукти:
- 500 г сушени сливи, ябълки и круши
- 100 г мед
- сушен карамфил
Приготвяне:
Добре измитите сушени плодове се накисват за около няколко часа в студена вода, след което плодовете се изваждат, водата, в която са киснели, се прецежда през гъсто сито и отново се залива върху плодовете. Варят се до омекване, след което се прибавя медът и счуканият карамфил. Оставя се да изстине в тенджерата, след което се прехвърля в порцеланов или стъклен съд.