Около една трета от калориите в ежедневната ни диета идват от растителното масло. Такова хранене оказва огромно влияние върху метаболизма, което провокира различни здравословни проблеми.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 4 април /валутен калкулатор/
Основният проблем с растителните масла е, чете съдържат много полиненаситени мастни киселини. Те реагират с кислорода, за да образуват нови съединения, наречени продукти на липидно окисление. Те са изключително токсични. Освен това, колкото по-дълго маслото се съхранява в бутилката, толкова по-голяма е концентрацията на LOP. Увеличава се и при нагряване на продукта.
Какви са опасностите от консумацията на някои видове растителни масла?
Защо растителните масла могат да бъдат опасни?
Още: Стихотворение на деня, 4 април, от Пейо Яворов
Още: 3 зодии, които могат значително да увеличат парите си след 19 април 2025
Изобилието от този продукт в диетата значително влияе върху метаболизма, причинявайки различни здравословни проблеми, включително системно възпаление в тялото. Всичко това повишава риска от рак, безплодие, болестта на Алцхаймер и болестта на Паркинсон.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ръцете долу! Ще охраняват статуя, за да НЕ пипат гърдите ѝ
Още: Нумерологична прогноза според датата на раждане за 4 април 2025
Токсините, открити в растителните масла, съдържат акролеин. Дразни лигавиците на очите и причинява белодробни проблеми при вдишване. Акролеинът се освобождава активно при нагряване, тоест при пържене в масло.
Най-опасната категория токсини в маслата са алдехидите. Това семейство от химикали също включва формалдехид, консервант за трупове, и много от токсините, които правят цигарения дим канцерогенен и дразнещ за човешката тъкан. Токсичните алдехиди, произведени в маслото за пържене, могат да проникнат в храната. През 2019 г. учени доказаха, че една порция пържени картофи съдържа 25 пъти повече канцерогенни алдехиди от лимита на СЗО.
Друго заключение на учените: растителното масло насърчава активното образуване на мастни отлагания. Колкото повече от този продукт в диетата на човек, толкова по-активно се променя „химията“ на тялото му. В резултат на това настъпват промени в клетките - оксидативен стрес. Всичко това се отразява на тялото; човек развива както хронични, така и смъртоносни патологии.
Още: 4 април 2025: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Най-популярни великденски цветя, които ще донесат пролетно настроение в дома ви
Нивото на полиненаситени мастни киселини в тялото отнема много време, за да се нормализира. Учените са установили, че средно това ще отнеме около 580 дни.
Много хора обаче усещат подобрение след 3-4 седмици. Проучванията показват, че отказът от растително масло като цяло има добър ефект върху вашето благосъстояние, особено ако сте имали стомашно-чревни проблеми.
Можете да заместите скъпото олио с тези растителни масла
Кои масла са най-опасни:
· Царевично олио;
· рапично масло;
· Слънчогледово олио;
· соево масло;
· масло от памучно семе;
· шафраново масло;
· масло от гроздови семки;
· Масло от оризови трици.
Можете обаче да ги замените със здравословна алтернатива. Ето списък с масла, които не причиняват сериозни здравословни проблеми, ако се консумират умерено:
· екстра върджин зехтин или нефилтриран рафиниран зехтин;
· нерафинирано фъстъчено масло;
· нерафинирано кокосово масло;
· нерафинирано масло от авокадо;
· Сусамово масло;
· нерафинирано палмово масло;
Добре е и да се пържи в мас или кокоша мазнина.
Учените също призовават да поръчвате храна с доставка възможно най-малко. Не знаете как точно е бил приготвен вашият обяд или вечеря, колко олио е използвано в кухнята и какво качество е било.
Трябва също да четете внимателно етикетите на продуктите. Не купувайте такива, които съдържат различни вредни масла. И разбира се, опитайте се да готвите у дома възможно най-често: така ще знаете точно какво има в чинията ви.