Чували ли сте някога думата “таласофобия”?. Таласофобията представлява силен, постоянен и понякога ирационален страх от морета, океани, а понякога и от езера. Тук не говорим за страх от удавяне, а по-скоро от нещата, които се намират под повърхността на водата. В днешната статия ще ви разкажем за едни от най-зловещите и опасни морски обитатели и след като ги видите, със сигурност ще се запитате дали нямате таласофобия.
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
1. Мантиева акула
Мантиевата акула е известна още и под прякора “жива вкаменелост” заради примитивно изглеждащите си черти. Рядко е забелязвана от хората, защото се крие дълбоко в Атлантическия и Тихия океан на дълбочини между 120 и 1580 метра.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Челюстите на мантиевата акула са облицовани с 25 реда обърнати назад зъби с форма на тризъбец. Ако математиката ви е добра, знаете, че това прави близо 300 остри като бръснач зъби.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
2. Каменна риба
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Каменните риби са вид актиноптери от семейство Скорпенови. Обикновено са кафяви или сиви и могат да имат зони с жълто, оранжево или червено. Гръбната перка съдържа между 12 и 14 шипа и кожата няма люспи, но има множество брадавици.
Специфичното за тези риби е, че са изключително отровни за човек. Според твърдения, убождане от каменна риба е причинило смъртта на много гмуркачи в Тихия и Индийския океан.
3. Колосален калмар
Източник: IStock
Колосалният калмар е най-големият вид от типа Мекотели калмар и най-голямото безгръбначно животно на планетата. Открит е през 1925 г., когато две пипала са намерени в стомаха на кашалот.
През 2003 г., е уловен един екземпляр в морето на Рос в Антарктика. Дължината на тялото му е 6 метра общо, от които на мантията се падат 2,5 метра. Подобно на Гигантския калмар пипалата са снабдени със смукала (вендузи). Колосалният калмар, за разлика от гигантския, е снабден с шипове по пипалата.
4. Кубовидна медуза
Източник: Guido Gautsch / CC BY-SA 2.0
Известна още като “морска оса”, кубовидната медуза е отровен вид медуза от клас Кубомедузи. Благодарение на пипалата си, морската оса се придвижва изключително бързо и е почти невидима. Има размер на баскетболна топка и близо 60 пипала, които могат да достигнат до 3 m.
Морската оса е най-отровното морско създание, познато на науката. Във всяко от пипалата има токсин, който може да убие около 60 души. Смъртта настъпва за по-малко от 5 минути.
От 1884 г. насам са регистрирани най-малко 5567 смъртни случая, причинени от морската оса. Отровата в пипалата на медузата бързо попада в кръвообръщението. Освен силни болки, тя предизвиква затруднено дишане, аритмия или спиране на сърцето.
5. Гигантски тихоокеански октопод
Гигантският октопод се отличава от другите видове с големия си размер. Това е най-големият вид октопод и възрастните обикновено тежат около 15 кг, с размах на ръцете до 4,3 м., а някои по-големи индивиди могат да достигнат до около 50 кг.
Освен всичко това, октоподите са класифицирани като най-интелигентните безгръбначни, които имат способността да решават прости пъзели, да отварят бутилки и да използват инструменти.