Традицията повелява десертът на Бъдни вечер да е прословутата българска вита баница с тиква, наречена тиквеник. Сладка и апетитна, хрупкава и сочна, благодарение на захарта, сиропа и вкусните орехи, които са задължителна състава за плънката, тази баница е стар традиционен десерт у нас, който с удоволствие домакините приготвят не само за обредната трапеза.
За тиквеника и традициите
Обредната трапеза е част от корените и бита, от историята и същността ни. Обредна трапеза домакините приготвяха съвсем скоро – за Бъдни вечер и Коледа. Неразделна част от обредната трапеза за една от най-тихите и свети нощи в годината е баницата с тиква, традиционно приготвяна у нас и като закуска, десерт или просто сладка наслада за сетивата, която е и полезна, тъй като съдържа орехи и тиква. Тиквеникът носи името именно на основната си съставка – оранжевата тиква, така вкусна и апетитна и запечена с орехи и захар на фурна, но приготвена с кори за баница и залята със сироп смело съперничи и на изискани и засукани десерти с вкуса и аромата си. И макар думата тиквеник да се използва в жаргона с обидно значение, на езика на кулинарията тиквеникът е само едно – уникален десерт, който ако опитате веднъж, ще приготвяте отново и отново дори без повод.
Още: Тиквена баница за Бъдни вечер - хем тиквеник, хем баница
Приготвен като десерт, а не за ритуална постна трапеза, тиквеникът се прави с масло, а в някои райони от страната и с малко мас, което му придава несравнима мекота и вкус, който се помни дълго. За да е наистина неустоим и да напомня вкусотията, която бабите ни приготвяха за празниците, тиквеникът трябва да е с истинско краве масло и с кори, които сами сте разточили. За домакините, които не умеят да месят и точат, приготвянето на тиквеника може компромисно да стане и с кори от търговската мрежа, но е задължително да се заложи на качествени такива от утвърден бранд.
Всеки компромис с качеството на съставките води до компромис с вкуса и в крайна сметка до тиквеник, който няма да спечели първо място сред любимите десерти у дома. Искате семейството ви да се храни по-пълноценно и с домашно приготвени десерти с полезните тиква и орехи вместо с пакетирани сладки сухарии от магазина? Вижте тайната на най-вкусния тиквеник, който и най-капризните деца ще заобичат и ще предпочитат пред готовите сладкарски изделия.
Най-вкусният тиквеник – какво го различава от традиционния?
Още: Баницата, която задължително да приготвите за Бъдни вечер. Всички ще ви аплодират!
Тиквеникът съдържа задължително тиква, орехи и захар, но за да постигнете удивителни резултати, вкус и аромат, които оставят трайна следа върху небцето и правят този традиционен роден десерт любим дори на децата, препоръчваме да добавите към традиционната рецепта още няколко съставки – локум – аромат по ваш избор и според личните предпочитания, канела, ром и индийско орехче. Тази комбинация ще превърне обикновения тиквеник в шедьовър. За една опаковка готови кори за тази рецепта ще са ви нужни половин килограм тиква, по 250-300 грама орехи и локум, 200 гр. кафява захар, пръчка канела, лъжица ром, индийско орехче, 100 гр. масло. Друга особеност на тази рецепта е сиропът, с който ще залеете готовия тиквеник и за който са ви нужни 250 гр. захар и 250 мл. вода.
Най-вкусният тиквеник – как да го приготвите?
Още: Тиквеник с печена тиква за Бъдни вечер – няма такава вкусотия
Лесно е. Следвайте стъпките.
В маслото задушете за 10-тина минути настърганата тиква, орехи и подправки без канелата и рома, които са за сиропа.
Сложете кора в подходяща намаслена тава, разстелете върху нея от плънката, добавете локум, поставете отново кора, отново плънка и локум, докато свършат корите.
Изпечете баницата на 180° C за 45 минути, като фурната трябва да е предварително загрята.
Докато баницата се пече, пригответе сиропа от водата, захарта, рома и канелата и го изстудете.
Залейте топлата баница със студен сироп и се насладете на най-вкусния тиквеник, който сте опитвали.