Освен природните катаклизми, ледниковата епоха, резките климатични промени, които неведнъж е преживяла планетата ни, болестите и еволюцията, лицето на живата природа и в България, и по света се е променяло постоянно и в резултат на човешката дейност. Бракониерството, избиването на животински видове заради кожите и месото им, замърсяването на околната среда и развитието на човечеството като цяло водят до изчезване на множество животински видове и появата на нови и непознати.
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Промяната на климата води до сериозни промени и в животинския свят в България. Любопитен факт е, че някога страната ни е била населявана и от маймуни и хоботни животни – видове, които днес могат да бъдат видени само в зоопарка и за които страната ни не е естествено местообитание. Изчезването на видовете на територията ни, за жалост, не се е случвало само в онези отдавна изминали епохи и времена.
То продължава и днес, като активна роля за това играе човекът, макар да се опитва чрез програми и закони да опазва природата и биоразнообразието. Събрахме 7-те най-интересни видове, които сме загубили безвъзвратно, част от тях в далечни епохи, а други само преди няколко десетилетия.
Топ 10 изчезнали животни в България, научете кои са обитавали нашите земи!
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Изчезнали животни в България
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
1. Динотериум
Макар да е наричан от децата динозавър, този едър бозайник е далечен прароднина на слона и е част от колекцията на Палеонтологичния музей в Асеновград, където се съхраняват вкаменелости от видове от пикермийска хипарионова фауна на късния миоцен, когато природата на Балканите е приличала на днешната африканска савана.
Страната ни е била дом за носорози, жирафи, маймуни и други представители на саваната. Изложения в Палеонтологичния музей скелет на динотериум е най-запазеният в световната практика от шепата, открити по света, и е първият цял скелет, открит в България. Динотериумът е изчезнал преди около 2 000 000 години, а днес можем да се възхитим само на исполинския му скелет – висок е 4.65 метра, а дълъг – 6.80.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
2. Съблезъбеста котка Metailurus
Приличащ на тигър, този хищник, изчезнал преди милиони години, също е бил част от фауната на България. Живяла е преди 9 милиона години в епохите на миоцен и плейстоцен. Днес единствено скелетът му може да бъде видян в палеонтологичния музей в града под Асенова крепост.
3. Амфиционид (кучешка мечка)
Изключително интересен представител на животинския свят, който причисляваме към топ 7 на изчезнали животни в България именно заради странната комбинация от куче и мечка в един вид. Живял е преди от 50 до 9 милиона години в Азия и Европа. Амфиционидът не може да бъде видян в палеонтологичния музей в България, тъй като негови останки не са открити на територията на страната ни, но предвид местообитанията му – континентите Азия и Европа – е сигурно, че той е населявал и земите, които днес обхваща страната ни.
Кои животни в България са застрашени от изчезване?
4. Рис
Макар да е представител на големите диви котки, които също днес населяват саваната, рисът се е срещал по земите ни до преди по-малко от век. Последният представител на вида се счита, че е бил убит през 1930 година в Странджа планина.
5. Тюлен монах
Единични екземпляри от Черноморския тюлен-монах са наблюдавани последно през 1997 година в Черно море след дълги периоди, в които този представител на морския животински свят не е бил регистриран в акваторията на страната ни. Вписан е като застрашен от изчезване вид в Червената книга на Република България, но това явно не е помогнало за оцеляването на вида и от 1997 година официално се нарежда сред всички изчезнали животни в България.
6. Норка
Още един европейски вид сме загубили безвъзвратно и се води изчезнал според официалната информация и според Червената книга на Република България от 1951–1952 година, откогато няма достоверна информация за съществуването му у нас. Норката е хищник от семейство порови, като тя продължава да се отглежда заради кожата ѝ в някои страни от Европа и света. Тоест изчезнали у нас са само дивите норки, живеещи в естествена среда, а норките са застрашен вид именно заради ценната им кожа.
7. Някои видове домашни животни
Не само дивите животни са жертва на катаклизми, болести и човешки решения. Шест български породи домашни животни, използвани за храна и други цели също са безвъзвратно изчезнали през последните десетилетия. Сред домашните изчезнали животни в България са видове коне, овце, прасета и други – рилски кон, риломанастирска овца, клепоуха свиня и др.