Дори и да смятате, че не можете да отгледате нищо освен кактус, ако засадите тези билки на терасата или кухненския си прозорец ще останете приятно изненадани от това колко лесно е отглеждането им.
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Освен красиви, тези растения са и полезни. Освен това е удобно винаги под ръка да разполагате с пресни, свежи и ароматни билки. Най-благоприятният за отглеждането им период е март-октомври, когато има достатъчно естествена светлина и не е необходимо друго осветление.
В статията ще откриете 5 билки, които може да отгледате успешно в домашни условия.
10 билки, които понижават кръвното налягане
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Розмарин
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Поставено на южен прозорец, растението ще се развива много добре. Поставете семената в саксия и поливайте рядко, като внимавайте водата в чинийката му да не застоява. Ароматът на розмарина оказва благоприятен ефект при запушен нос, а чаят отпуска нервната система и спомага добрият сън, овлажнява и тонизира кожата.
Мента
Мента може да си засеете от клонки или семена в саксия на прозореца или на терасата. Вирее добре на температура 22-25 градуса, важно е почвата да е влажна, защото сухият въздух не й се отразява добре. Благоприятен ефект ментата оказва върху храносмилането, но и намалява отоците и болката.Чаят от мента е препоръчителен при грип и настинка, лош дъх и газове, главоболие и стрес.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Босилек
Тази подправка е много популярна за приготвянето на средиземноморски ястия и летни салати. Може да я засадите от семена или разсад в началото на месец април. Предпочита влажна почва и поливана на 3/5 дни. Необходимо е да прекършите клончетата, когато достигнат височина от 10 см, за да расте храстчето на обем. Лилавите сортове босилек имат по-силен аромат от зелените, а преди цъфтеж миришат още по-силно.
Риган
Риганът се засажда през месец март от семена в саксия поставена на слънчев прозорец. Полива се, когато почвата е видимо суха. Това е много полезна за здравето билка, защото предотвратява клетъчното увреждане, лекува болки в мускулите и е известна като антибактериален агент. Чаят от риган може да се пие ежедневно.
Маточина
Маточината има много приложения. Тя е ароматна лечебна, козметична и кулинарна билка. Пресните и листа се използват към различни салати или подправка за риба, а изсушена е чудесна за чай. За да расте добре маточината е добре да е поставена на прозорец, за да е огряна от слънцето. Обича много редовното поливане. Растението нараства бързо и затова е необходимо да се подрязва редовно. Чаят от маточина се препоръчва за приемане при тревожност и безсъние.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.