За да разберем емоциите на друг човек, когато общуваме, обикновено гледаме лицето и очите. Но този метод не винаги работи: много хора знаят как да контролират изражението на лицето си доста добре.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Има, разбира се, и други невербални знаци, по които можете да разчетете емоциите и намеренията на друг човек. Например чрез движенията на ръцете или краката.
Според експерти, за да разберете, че ви лъжат, трябва да погледнете не само лицето на събеседника, но и краката му. Лъжецът може да бъде разпознат от бързите движения на краката при общуване.
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Американският експерт по профилиране, бивш агент на ФБР Джо Наваро отбелязва, че когато човек лъже, краката му започват да се движат по-активно. Докато добрият лъжец контролира изражението на лицето си, а много напредналият лъжец наблюдава ръцете си, всички, като правило, забравят за краката си. Въпреки че това се усеща несъзнателно, затова много хора, склонни към лъжи и лицемерие, се чувстват по-удобно да седят на затворена маса.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Наблюденията на Наваро са потвърдени и в експерименти на психолога Пол Екман: несъзнателното активиране на движенията на краката по време на лъжа е характерно за всички участници в експериментите, независимо от пола и възрастта.
Този знак може да се вземе предвид при провеждане на важни преговори или по време на интервю. В такива ситуации специалистът съветва да седнете така, че да виждате краката на колегата си.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Други методи
Разбира се, не трябва постоянно да очаквате трикове и лъжи от другите - това прави света мрачен, прави ви недоверчиви и сериозно намалява шансовете ви да станете щастливи. Въпреки това, приемането на каквито и да е думи за номинална стойност определено не е опция.
Холандски учени изследваха ефективността на друг метод за разпознаване на лъжата. Те проведоха експеримент с участието на почти 1,5 хиляди души. Те бяха помолени да проучат няколко писмени „свидетелства“ и видеоклипове на студенти, които говорят за това как са прекарали деня си, и след това да познаят кой лъже и кой не.
Оказва се, че тези, които разчитат на интуицията, рядко дават правилните отговори. Но онези, които обръщат внимание на количеството детайли в разказите на учениците - описания на места, действия, обекти, събития и техните времеви рамки - разграничиха истината от лъжата с точност от 80%.
Анализаторът на поведението Джон Шафер говори за друг знак, който може да показва измама: човек почесва или търка носа си по време на разговор, често го докосва. В същото време специалистът съветва да не разчитаме сляпо на този знак, а да го разглеждаме в комбинация с други невербални сигнали: човек наистина може да има сърбеж в носа - например заради алергии, суха кожа или настинка.