Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тези мекотели имат три сърца

21 февруари 2024, 11:22 часа

Октоподите са очарователни същества, обитаващи световния океан, известни със забележителната си интелигентност и уникални биологични характеристики. Един от най-интригуващите аспекти на октоподите е, че те притежават не едно, а три сърца - характеристика, която ги отличава от повечето други животни.

Анатомията на октоподите включва три различни сърца, които работят заедно, за да осигурят ефективна циркулация на кръвта в цялото им тяло. Две от тези сърца, често наричани клонови, отговарят за изпомпването на кръвта през хрилете. Октоподите използват хрилете, за да извличат кислород от водата, и тези специализирани сърца играят решаваща роля за улесняване на насищането на кръвта с кислород. Третото сърце, познато като системно сърце, отговаря за изпомпването на кислородната кръв към останалата част на тялото.

Най-големите октоподи в океана (ВИДЕО)

Наличието на три сърца при октоподите е забележителна адаптация към уникалния им начин на живот. За разлика от много други морски животни октоподите са с меко тяло и нямат твърд вътрешен скелет. Тази мека структура на тялото им позволява да се промъкват през тесни пространства и пукнатини на океанското дъно, което ги прави невероятно подвижни и умели ловци. Мекото тяло обаче представлява и предизвикателство за кръвоносната им система, тъй като липсата на твърда структура затруднява поддържането на постоянен кръвен поток.

Трисърдечната система при октоподите помага да се справим с това предизвикателство, като осигурява по-ефективна и адаптивна кръвоносна система. Разклонените сърца, разположени в близост до хрилете, изпомпват обезкислена кръв към хрилете за обмен на кислород. В същото време системното сърце изпомпва кислородна кръв към останалата част на тялото. Този механизъм на двойно изпомпване гарантира, че кислородът се доставя ефикасно до всички части на тялото на октопода, което му позволява да се развива в разнообразна подводна среда.

Ще познаете ли с какво се храни октоподът?

Освен това способността на октоподите да променят притока на кръв към различни части на тялото си е уникална характеристика, улеснена от трите им сърца. Тази гъвкавост на кръвообращението им позволява да определят приоритета на доставката на кислород до определени органи или тъкани в зависимост от непосредствените им нужди. Това е забележителна адаптация, която подобрява цялостното им оцеляване в сложните и динамични морски екосистеми, които обитават.

В допълнение към трите си сърца октоподите имат и синя кръв, благодарение на молекула на медна основа, наречена хемоцианин, която отговаря за преноса на кислород в кръвоносната им система. За разлика от хемоглобина на основата на желязо, който се среща в човешката кръв, това придава на кръвта на октоподите отличителен цвят и по-добър капацитет за пренасяне на кислород, особено в среда с ниско съдържание на кислород.

Наличието на три сърца при октоподите е доказателство за невероятните адаптации, които са се развили при тези интелигентни и неуловими същества. Тази уникална кръвоносна система играе жизненоважна роля в поддържането на анатомията на меките им тела, позволявайки им да се ориентират и да се развиват в разнообразната и предизвикателна подводна среда, която те наричат свой дом.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес