Горчивите храни понякога получават лоша слава в света на кулинарията, тъй като техните силни вкусове могат да бъдат отблъскващи за придирчивите хора.
Някои от тези предимства включват по-нисък риск от много заболявания - включително рак, сърдечни заболявания и диабет - и по-добро здраве на червата, очите и черния дроб.
Ето някои горчиви храни, които са полезни за вашето здраве.
1. Кръстоцветни зеленчуци
Семейството на кръстоцветните съдържа много зеленчуци с горчив вкус, включително броколи, брюкселско зеле, зеле, къдраво зеле, репички и рукола.
Тези храни съдържат съединения, наречени глюкозинолати, които им придават горчивия вкус и са отговорни за много от техните ползи за здравето.
Някои изследователи смятат, че това несъответствие може да се дължи на генетични различия между хората, както и на естествени различия в нивата на глюкозинолат, дължащи се на условията на отглеждане на зеленчуци и методите на готвене. Необходими са повече изследвания.
В допълнение към техните потенциални ефекти за борба с рака, глюкозинолатите в кръстоцветните зеленчуци помагат на чернодробните ви ензими да обработват по-ефективно токсините, намалявайки отрицателното им въздействие върху тялото ви.
Въпреки че не са дадени официални препоръки, някои изследвания показват, че консумацията на поне пет порции кръстоцветни зеленчуци на седмица осигурява най-много ползи за здравето.
Защо киселото зеле става горчиво?
2. Цитрусови кори
Докато месото и сокът на цитрусови плодове като лимони, портокали и грейпфрути имат сладък или тръпчив вкус, външната кора и бялата сърцевина са доста горчиви.
Това се дължи на наличието на флавоноиди, които предпазват плодовете от изяждане от вредители, но имат много ползи за здравето на хората.
Всъщност цитрусовите кори съдържат по-висока концентрация на флавоноиди, отколкото всяка друга част от плода.
Два от най-разпространените цитрусови флавоноиди са хесперидин и нарингин - и двата от които са мощни антиоксиданти.
Изследванията в епруветка и върху животни показват, че цитрусовите флавоноиди могат да помогнат в борбата с рака чрез намаляване на възпалението, подобряване на детоксикацията и забавяне на растежа и разпространението на раковите клетки, но са необходими изследвания върху хора.
3. Червени боровинки
Червените боровинки са тръпчиви, горчиви червени плодове, които могат да се консумират сурови, варени, сушени или изцедени.
Те съдържат вид полифенол, известен като проантоцианидини тип А, който може да попречи на бактериите да се залепят по повърхности, като телесните ви тъкани.
Това може да бъде от полза за намаляване на бактериалния кариес, намаляване на риска от инфекции с H. pylori в стомаха и дори предотвратяване на инфекции с E. coli в червата и пикочните пътища.
Въпреки че много от тези проучвания са проведени в епруветки или животни, резултатите от изследването, проведено върху хора, са обещаващи.
В допълнение към техните антибактериални свойства, червените боровинки са невероятно богати на антиоксиданти. Всъщност те съдържат най-високата концентрация от 24 от най-често консумираните плодове.
Това може да обясни защо редовната консумация на сок от червени боровинки е свързана с по-добро сърдечно здраве, включително намалено възпаление, кръвна захар, кръвно налягане и нива на триглицериди.
4. Какао
Какаото на прах се прави от зърната на растението какао и има изключително горчив вкус, когато не е подсладено.
Често се използва в различни десерти, но също така се смесва с какаово масло, какаов ликьор, ванилия и захар, за да се направи шоколад.
Изследванията показват, че хората, които ядат шоколад поне пет пъти седмично, имат 56% по-нисък риск от сърдечни заболявания в сравнение с тези, които изобщо не ядат шоколад.
Какаото също е добър източник на няколко микроелемента, включително мед, манган, магнезий и желязо.
Неподсладеното какао на прах, какаовите зърна и изключително черният шоколад съдържат най-много антиоксиданти и най-малко захар. Следователно, те са здравословни добавки към вашата диета.
Защо киселото зеле може да стане горчиво и меко - ето каква грешка допускаме
5. Кафе
Кафето е една от най-широко консумираните напитки по света и най-добрият източник на антиоксиданти в американската диета.
Като повечето горчиви храни, кафето е пълно с полифеноли, които придават на напитката уникалния вкус.
Един от най-разпространените полифеноли в кафето е хлорогеновата киселина, силен антиоксидант, вероятно отговорен за много от ползите за здравето на кафето, включително намалено окислително увреждане и по-нисък риск от сърдечни заболявания и диабет.
6. Зелен чай
Зеленият чай е друга популярна напитка, консумирана по целия свят. Има естествено горчив вкус поради съдържанието на катехин и полифенол.
Зеленият чай също съдържа разнообразие от полифеноли, които действат като антиоксиданти и противовъзпалителни средства. Заедно тези съединения намаляват увреждането от свободните радикали и възпалението, което може да намали риска от сърдечни заболявания.
7. Червено вино
Червеното вино съдържа два основни вида полифеноли - проантоцианидини и танини - които придават на виното дълбок цвят и https://www.healthline.com/nutrition/bitter-foods#TOC_TITLE_HDR_11.
Комбинацията от алкохол и тези полифеноли може да намали риска от сърдечни заболявания чрез намаляване на окисляването на холестерола, намаляване на съсирването на кръвта и разширяване на кръвоносните съдове.
Други ползи от пиенето на червено вино включват дълголетие и по-нисък риск от диабет и остеопороза.
Всяка от храните с горчив вкус има свои уникални ползи за здравето, включително защита срещу рак, сърдечни заболявания и диабет, както и намалено възпаление и оксидативен стрес.
Повечето от тези ползи идват от широкия набор от полифеноли, които действат като антиоксиданти, противовъзпалителни средства и дори пребиотици.
Тъй като има толкова много видове горчиви храни, от които да избирате, лесно е да включите поне някои от тях в диетата си, за да извлечете множество ползи за здравето.