Пералнята е един от най-верните домашни помощници на всяка домакиня. И как няма - слагаме мръсните дрехи, добавяме препарат и само след час вадим перфектно чисти и ароматизирани дрехи!
Да, но не трябва да прекаляваме - има някои дрехи, които нямат място там! А по ирония на съдбата всички те са доста скъпи, така че имайте едно наум. Ето какво НЕ бива да перете в пералня.
Още: Сложете дафинов лист в пералнята - няма да повярвате какво ще се случи
Още: Кои са най-подходящите ястия за прощъпулник
Още: Стихотворение на деня, 13 януари, от Радой Ралин
1. Коприна
Що се отнася до любимите ви копринени ризи и рокли, има голяма вероятност на етикета да прочетете „само химическо чистене“. Възможно е обаче да ги изперете у дома (дори е по-добре, защото силните препарати изтъняват коприната). Въпросът е, че ще трябва това да се случи на ръка и под хладка вода.
Още: Какви особености има в миенето на колата през зимата?
Още: Как най-лесно да дезинфекцираме пералнята?
2. Кашмир и вълна
Поставянето на вашите любими пуловери и жилетки в пералнята може да бъде рисковано, защото дори да ги перете на 30 градуса, те със сигурност ще излязат с детски размери.
Още: Лекар: Какво се прави най-напред при разтегнат мускул?
Още: Какъв църковен празник е на 13 януари - традиции и обичаи
Още: На 60 или 90: Ето на колко градуса трябва да перете бялото пране
Химическото чистене също не е най-добрият, нито пък най-евтиният вариант, затова запретнете ръкави и ги изперете на ръка, за да избегнете сълзи от ваша страна и деформации от тяхна.
3. Сутиени
Куките за сутиени не само, че могат да закачат друга дреха в пералнята, но презрамките могат да се разтегнат и да загубят еластичността си.
Още: Почистване на пералня: Как да се отървем от мухъла и неприятната миризма
4. Кожа
Освен ако наистина нямате основателна причина да перете кожените си якета и поли, по-добре не го правете…никога. Естествената кожа може да се свие и обезцвети като реакция към вода. За леко освежаване използвайте бебешки мокри кърпички без сапун, а ако сте нанесли някаква сериозна повреда на любимото си кожено яке – потърсете кожухар или обущар, тъй като и те имат богат опит с кожените изделия.