Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тези 3 храни никога не трябва да се съчетават с хляб

27 май 2024, 08:08 часа

Всички знаят поговорката, че хлябът е основата на всичко. Но не всеки е наясно с много наистина важни факти за този продукт.

Хлябът е един от най-популярните продукти на нашата трапеза. Някои хора го купуват всеки ден, други го демонизират и го смятат за най-лошата храна за отслабващите.

Всички сме опитвали хляб поне веднъж в живота си. Но сигурни ли сте, че наистина знаете всичко за този продукт?

Правилен състав

Винаги е по-добре да проверите състава на хляба, преди да го купите. Обикновено се пълни с различни видове брашно, вода, сол, мая или квас. Понякога се добавят други съставки за вкус: захар, подправки, семена или ядки.

По-добре е да вземете хляб, който съдържа пълнозърнесто брашно или натрошени зърна. Този продукт е по-плътен, но в същото време по-здравословен: съдържа повече минерали, витамини, диетични фибри и аминокиселини.

Между другото, не може да има чист хляб от елда или бадеми без пшенични добавки: хлябът просто няма да стане.

Диетолог разкри защо и по колко хляб е полезно да се яде

Топлият хляб не е толкова добър

Прясно изпеченият хляб опиянява с аромат и хрупкава коричка. Все пак е по-добре да оставите питката да изстине. Факт е, че горещите печени продукти продължават да „узряват“, процесите на разграждане на нишестето продължават в него.

В тялото ни трохите от още горещ хляб се превръщат в лепкава плътна маса. Тази бучка няма да може да поеме правилно храносмилателните сокове. В резултат на това в стомаха ще започнат процеси на ферментация, ще се повиши киселинността и ще почувствате тежест в стомаха.

Особено опасно е да се яде такъв хляб за хора със заболявания на стомаха и хранопровода, както и за тези, които имат проблеми с панкреаса. По-добре е да ядете напълно охладен хляб или да го изсушите в тостер.

Не яжте хляб с тези храни

Няма нищо необичайно в пайовете с месо, сандвичите с колбаси, рибните тостове и чийзкейковете. Но всъщност хлябът се съчетава доста зле с месо, риба и млечни продукти.

Храните с високо съдържание на протеини и хлябовете, съдържащи прости въглехидрати, имат различна скорост на разграждане в стомаха. И в повечето случаи тази комбинация ще предизвика усещане за тежест и дискомфорт.

Млечните протеини имат свои собствени характеристики на усвояване. Ето защо, заедно с хляба, те могат да провокират повишено образуване на газове и диария.

Кой хляб е най-полезен за нас?

Можете ли да ядете на диета?

Има мнение, че отслабващите категорично трябва да се откажат от хляба и брашното. Но всъщност излишъкът от калории ви прави дебели, а не определени храни.

От гледна точка на хранителната стойност пълнозърнестият хляб, както и пшеничният и ръженият са по-подходящи за отслабващите. 2-3 броя филийки на ден лесно могат да станат част от балансирана диета.

Хлябът върви добре със зеленчуци, пастети, салати и сосове. Ако ядете ястия с хляб, можете да удължите чувството за ситост и да получите допълнителни витамини и фибри.

Подходящо и за деца

Освен ако детето ви не страда от затлъстяване или непоносимост към глутен, хлябът не бива да се изключва от детското меню.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес