Високата цена на хранителните стоки и необходимостта да съхранявате по-големите закупени количества по-дълго поставят въпроса за правилното им съхранение на преден план. При тези цени на храната е неуместно да я изхвърляте, а ако не я съхранявате правилно, тя ще се развали, което представлява и риск за здравето ви. През топлия сезон рискът е по-голям, но и през зимата съхранението има своите тънкости и тайни. Една от тях е свързана с въпроса на коя степен трябва да е хладилникът през зимата, за да е икономична употребата му, но и да предпази продуктите от разваляне.
Какво следва да знаете за хладилника и фризера в дома си?
Преди да научите на коя степен трябва да е хладилникът през зимата има общи правила за закупуване, монтаж и употреба на уреда, които трябва да следвате, за да му се радвате по-дълго и да излиза употребата му по-икономично, но не за сметка на годността на продуктите.
1. Предпочитайте уреди, които са енергийно ефективни. Така ще изразходвате по-малко енергия и ще спестявате средства от сметката си за ток, който също не е евтин.
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Хладилникът ви е прекалено близо до стената? Скоро ще купувате нов
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
2. Монтажът на уреда следва да се извърши от човек, който разбира какво прави. Важно е уредът да е нивелиран. Не е толкова просто да го поставите на пода и да го включите в контакта. Когато говорим за хладилник и фризер, винаги има малки подробности, които са важни.
3. Не дръжте уредът отворен или притворен, ако в момента не вадите или слагате нещо в него. По-добре да го отворите 10 пъти през минута, отколкото да очаква отворен прибирането или изваждането на 10-те продукта, които са ви нужни.
4. В случай, че се е образувал лед във фризера, изключете, размразете, почистете. Това удължава живота на уреда и скъсява броя на цифрите на фактурата ви за ток.
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
5. Поставете уреда в дома си далеч от източници на топлина. В никакъв случай хладилникът не трябва да е до или срещу печката, котлона, климатика. Ако го нагрявате по такъв начин, той ще изразходва повече енергия, за да охлажда и да поддържа температурата, на която е настроен, а това ще коства средства от бюджета ви. Съществува и риск да се повреди и самият уред. Като споменахме температура, на която е настроен хладилникът, знаете ли каква трябва да е тя през зимата според специалистите?
Разберете защо хладилникът ви пука?
На коя степен трябва да е хладилникът през зимата, за да работи най-икономично?
На коя степен трябва да е хладилникът през зимата, за да се радвате на свежи и правилно съхранени продукти, без да има риск от развалянето им, но и да спестите от сметката си за ток? Техниците споделят с вас отговора на този въпрос. Или поне се опитват да дадат насоки, които обаче не са фиксирани градуси. Защо ли?
Първо, има значение къде живеете. В планината и в горещите южни градове температурите на въздуха са различни, което поражда и различни препоръки за температурата на хладилника. Същото се отнася и за различните държави – всяка държава има свой собствен стандарт за това каква температура в хладилника е приемлива, тъй като климатът е различен. Различни са и препоръките на производителите. Те са посочени в упътването на уреда. И не на последно място – зависи какво ще съхранявате. Едни продукти изискват осезаемо по-ниски температури от други. Сирене може да съхранявате и на 6 градуса цели две седмици, докато салатата иска 3 градуса и пак срокът ѝ за съхранение е само ден. Всичко това прави фиксирането на най-точните градуси, на които да настроите хладилника, трудно дори за специалистите. И все пак има общи правила, които споделят за вас.
Ето защо трябва веднага да махнете магнитите от хладилника
- Използвайте рафтовете разумно и по предназначението им е съветът на специалистите. Съвсем не е случайно, че има в хладилника ви отделни рафтове, както и отделения за зеленчуци. Температурата в различните части на хладилника е различна. Тази в средните рафтове е удачна за съхранение на месо и млечни продукти и следва да е 2 до 4 градуса. По-долните рафтове са подходящи за консерви, както и за готови храни: супи, буркани. Температурата следва да е 5-7 градуса. С градус-два отгоре следва да е температурата на най-долните рафтове, които са специално предназначени за зеленчуци, плодове. Спазвайте тези указания и подредба на храните и няма да сгрешите и да се оплаквате от развалени храни.
- Като обща препоръка за подходяща температура през зимата експертите посочват 1 до 4 градуса. Ако температурата не е по-висока от 4 градуса, тя ще е подходяща и за най-капризните продукти - рибата и яйцата. Ако нямате яйца и риба в хладилника може да увеличите температурата на уреда до 6 градуса, които са идеални дори за млечни продукти и месо. Винаги идеалната температура, с която пестите, зависи от това какво имате в хладилника. Може да настроите на 6 градуса и да я променяте от 6 на 3 градуса само когато поставите по-капризен продукт в уреда като рибата. Освен това четете опаковките на продуктите, на тях е посочено при каква температура и колко дълго се съхраняват. Обикновено това са няколко дни. Ако се нуждаете от по-трайно и по-дълго съхраняване – използвайте фризера.