Много хора, докато пълнят формите за лед, изчакват водата да изтече до ледено студено. Сигурно и на вас ви се е случвало да го правите подсъзнателно, мислейки си, че по този начин допринасяте за по-бързото замръзване на водата.
Още: 7 признака, които издават, че познавате някой от минал живот
Още: Топ 5 неща, които всеки трябва да направи до края на пролетта
Водата е едно от най-загадъчните съединения на земята, колкото и елементарно да изглежда то на пръв поглед.
Какво кара топлата вода да замръзне по-бързо от студената?
Ако решим да направим домашен експеримент и налеем една чаша с вряла вода и една с хладка от чешмата и ги поставим във фризер, навярно през цялото време ще си мислим, че на врялата ще й трябва повече време, докато достигне температурата на студената и едва след това да замръзне.
Още: Нумерологична прогноза според датата на раждане за 23 април 2025
Още: Какъв църковен празник е на 23 април - традиции и обичаи
Ние обаче не осъзнаваме, че топлата вода има съвсем различни свойства от студената и при нея самият процес протича по един коренно различен начин.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да спестите 30% гориво - тайната на опитните шофьори
Знаете, че всяка молекула вода се състои от два водородни атома, които са свързани ковалентно и един атом кислород. При определени условия и при тази комбинация самите водородни връзки започват да играят все по-важна роля – техните ковалентни връзки са все по-слаби.
Когато течността се затопля, то водородните връзки са принудително разтегнати и водните молекули се отдалечават една от друга. В същото това време молекулите, които са свързани чрез ковалентни връзки, се свиват повторно и по този начин отделят енергия. Самият процес на отделяне на енергия е охлаждането.
Ето защо по-топлата вода се охлажда по-бързо, когато я поставим във фризер или в хладилник.
Още: Кажете сбогом на двойната брадичка
Още: Топ 5 оригинални идеи за използване на стар козунак