Пролетта е времето, когато по-основно трябва да почистите дома си след дългите зимни месеци. И много от вас сигурно го правят, защото това е времето, когато можете да измиете прозорците, да изтупате килима, да избършете и подредите всички шкафове и гардероби, да изперете и приберете зимните дрехи и завивки и така да внесете много свежест в своя дом. По този начин и самите вие ще се чувствате приятно и комфортно.
Ако, както обикновено, се чудите кое по-напред да направите, днес сме ви приготвили няколко съвета, за това как да почистите дома си, на кои неща да обърнете внимание и да не забравяте, така че да сте сигурни, че сте стигнали до всяко кътче и че всяко от тях е идеално чисто. И така, да започваме. Вземете чифт ръкавици, няколко парцала, гъби и всички препарати за почистване.
Едно от основните правила, при такова мащабно почистване, каквото е пролетното е първо да прегледате всеки шкаф, гардероб и чекмедже за стари и непотребни вещи. Извадете от кухненските шкафове всички продукти, които са с изтекъл срок или пакетчета с подправки, които стоят там отдавна и вече не са годни за употреба. Изчистете хубаво шкафа отвън и отвътре, дезинфекцирайте дръжките и подредете всички прибори, уреди и продукти, така, че да ви бъде удобно да ги намирате и ползвате.
Избършете добре и печката и фурната, за да премахнете всичката наслоена по тях мазнина, както и мивката и смесителя, които могат да заблестят ако ги изтъркате с мокра гъба и малко сода за хляб. Забършете и плотовете и хладилника, като не забравите да погледнете и в него, за някое забравено бурканче. Прегледайте и гардероба си за дрехи, които не ви стават или вече не стават за носене. Забършете го добре отвън и отвътре, и подредете дрехите.
Идва ред и на банята, която трябва да се изчисти до блясък и да се дезинфекцира. Измийте добре плочките и фугите, както и ваната или душкабината, смесителите и тоалетната. Така ще премахнете остатъците от мърсотия и котлен камък. Идва ред да измиете и прозорците и да подредите на перваза отвън уханни подправки или цветя. Не забравяйте и библиотеката, като забършете добре всяка етажерка и не забравяте да махнете прахта, натрупала се с времето върху всяка книга.
Ето и още няколко съвета. Сменяйте често гъбата, с която миете чинии, и не я използвайте, за да замиете хладилника. За това трябва да си имате отделен парцал. Изхвърляйте поне веднъж в месеца торбичката на прахосмукачката и не забравяйте при всяко чистене да дезинфекцирате дръжките на вратите, защото тях пипаме най-често и задържат много мърсотия.