Много хора без колебание споменават гладенето като една от най-малко любимите домакински дейности. Известно е че дрехите трябва да се гладят, защото не е подходящо да се носят набръчкани. За щастие има няколко прости начина да улесните тази досадна и изморителна дейност. Даваме ви 5 съвета, за да направите гладенето по-лесно, по-бързо и по-забавно.
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Съвет 1: Бъдете организирани
Преди гладене – сортирайте изпраните вещи според вида на тъканта и максималната температура на гладене. Най-добре е да започнете с предмети, изработени от деликатни тъкани, които изискват ниска температура на гладене. Постепенно преминете към дрехи от памук, лен и деним, които ще се гладят при много по-висока температура. Такава организация ще спести много време и ще избегне неприятното преместване на температурата на ютията напред-назад.
Съвет 2: Изберете правилното оборудване
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Доброто оборудване е от съществено значение - също и когато става въпрос за гладене. За да го направите бързо, удобно и ефективно, помислете за закупуване на ютия с парогенератор. Водната пара, която излиза от устройството под високо налягане, лесно ще премахне всички гънки. Обърнете внимание и на удобната възможност за вертикално гладене . Благодарение на тази функция можете да гладите дрехи, без да ги сваляте от закачалката! По този начин можете също бързо и лесно да освежите окачени завеси. По-модерните модели ютии имат и контролен панел , който улеснява настройката на устройството - ютията ще ви информира за необходимостта от смяна на филтъра против варовик или презареждане на резервоара за вода.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Съвет 3: Не препълвайте пералнята си
Опитайте се да не претоварвате барабана на пералната машина с дрехи! Не забравяйте, че колкото повече дрехи има в пералната машина, толкова по-грозни и трудни за гладене са гънките. Когато перете , опитайте се да оставите около 1/3 от барабана празен . Също така избягвайте да перете ефирни, деликатни тъкани заедно с тежки тъкани. Последните - напоени с вода - смачкват деликатните тъкани, което ги кара да се мачкат. След изпиране изтръскайте дрехите и ги поставете в сушилнята.
Съвет 4: Гладете дрехите си влажни
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Добра практика е да улесните гладенето върху леко влажни дрехи . Разбира се – можете да използвате функцията за пръскане, която е част от стандартното оборудване на ютии. Ако обаче сте привърженик на по-икономичните решения – гладете дрехите си, преди да са напълно изсъхнали. Благодарение на това ще използвате по-малко вода и ще избегнете застояването на дрехите в стаята.
Съвет 5: Използвайте препарати за гладене
На пазара има много препарати , които улесняват гладенето, благодарение на веществата, които съдържат, като нишесте или силикон . Избирайки аромат - ще добавите нотка свежест на дрехите си. Докато гладите, можете да посегнете и към домашно приготвени препарати. Домашно приготвен омекотител е оцетът. Всичко, което трябва да направите, е да смесите оцет и вода в пропорция 1 към 4. Добавете няколко капки от любимото си масло, напр. лавандула, за аромата. Напръскайте приготвената смес върху дрехите непосредствено преди гладенето. Оцетът ще омекоти гънките и ще улесни гладенето, а миризмата му бързо ще изчезне.
Следвайки петте съвета по-горе, вие не само ще направите гладенето по-бързо и по-лесно, но и много по-ефективно. Дрехите ви ще бъдат чисти, ароматни и елегантни - само за няколко мига. Всичко, което трябва да направите, е да се погрижите за подходящото оборудване и добрата организация на работата.