Всички хора са различни, включително и емоционалните им състояния. Общо взето могат да бъдат разделени на реалисти, оптимисти или песимисти. Първите претеглят плюсове и минуси, здраво стъпили са на земята, вторите винаги виждат само доброто във всички житейски ситуации, а третите залитат към негативното.
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Оптимистите не бива да се бъркат с хора, които постоянно са „на своя вълна“ и не обръщат внимание на житейските проблеми. Това е просто ирационалност, въпреки че психолозите казват, че тази концепция също принадлежи към категорията „оптимист“.
Съществуват 2 вида оптимисти - рационален и ирационален. Рационалният анализира трезво ситуацията, но се опитва да се „отклони“ от нея, така че всичко да се получи добре. Нещо повече, той е твърдо убеден в положителния резултат. Вярва, че ще успее да направи правилния избор и да се измъкне от лоша ситуация. Ако не се случи така, както е искал, тогава оптимистът не се отчайва. Той продължава да вярва, че следващия път всичко ще се нареди.
Ирационалният оптимист не се опитва да анализира и разреши възникнала ситуация или проблем. Той не прави нищо. Вярва, че висшите сили ще му помогнат. По този начин ирационалният оптимист е уверен, че ако нищо не се случи, то значи не е било писано.
Добре ли е да сте оптимисти? Тук обаче няма точен отговор. Оптимистът не гледа на света през розови очила, но се опитва да не губи позитивното си отношение, дори в най-трудните житейски ситуации. Може да се съмнява, но никога не хленчи. Това несъмнено помага в живота. От друга страна учените са доказали, че хората, които винаги са в позитивно настроение, са по-малко болни и имат по-високи нива на серотонин.
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа