Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съществува ли генът на стареенето и от какво всъщност зависи продължителността на живота?

11 септември 2024, 20:00 часа

Дмитрий Шабанов, експерт в областта на технологиите за оптимизиране на здравето и удължаване на младостта, ни разказва как нашите гени влияят на продължителността на живота и как да подобрим качеството му.

Още: Каква е разликата между еритритол и стевия

Още: 5 знака, които тялото ни дава, че приемаме твърде много фибри

Енергичният и здрав организъм е в основата на пълноценния и жизнерадостен живот. Но ресурсът на младостта и здравето е ограничен и изисква специално внимание. Някой се стреми да забави възрастовите промени с помощта на козметични процедури, а друг вярва, че вечната младост може да бъде спечелена в генетичната лотария.

Какво представлява стареенето?

Още: Природни средства: Уникални продукти против стареене

Още: Чисти ли се на Бъдни вечер, или не – ето какво казва традицията

Още: 15 ползи от естрагон, които всеки би искал да получи

В научните среди съществуват няколко определения на процеса на стареене. Някои учени смятат, че стареенето е процес на натрупване на повреди в ДНК по време на клетъчната репликация. Други твърдят, че поради загубата на способността на клетките да се делят се развива определена патология. Всяка клетка е в състояние да премине през 52 цикъла на делене, след което започва да умира, настъпва процес на дегенерация на тъканите, всичко се разрушава и това води до стареене и смърт.

Друго определение е свързано със скъсяването на теломерите на ДНК - специални протеинови структури. В момента, в който ДНК се скъси до своя предел, настъпва старостта. Някои изследователи я наричат болест, за която все още не е измислен лек.

Още: Какви са цветовете на седмицата по Фън Шуй?

Още: Наистина ли кофеинът в шоколада е достатъчно силен, за да попречи на съня

Гени или начин на живот?

Както гените, така и начинът на живот оказват влияние върху процеса на стареене. Научно доказано е, че в гените има програми, които могат да доведат до патологии и ранно развитие на определени заболявания. Но начинът на живот също може да ускори или забави този процес, тъй като всичко е систематично свързано помежду си.

Още: Знаете ли кои са най-мръсните предмети в кухнята

Още: Какво се слага в питката за Бъдни вечер из страната?

Още: След 30 години - яжте тези храни за забавяне на стареенето

Още от раждането си всеки човек получава определен набор от гени и следователно наличието на генетична предразположеност не може да бъде повлияно. Начинът на живот обаче може да предотврати реализирането на определени генетични предразположения. Например от сто души с предразположение към онкологични заболявания само 7 % се разболяват от това заболяване. И обратното, от сто души, които водят нездравословен начин на живот, но нямат предразположение, повече от 20 процента се разболяват от рак. С други думи, нашите гени са зареден пистолет, при който спусъкът се натиска за сметка на начина на живот.

Но продължителността на живота е философски въпрос, на който човечеството няма отговор. Понякога дори при абсолютно здрави хора се задейства определена вътрешна програма, което води до бързо развитие на сериозни заболявания, които могат значително да намалят продължителността на живота. В друг случай хора с лоша наследственост в благоприятни климатични условия и с помощта на здравословен начин на живот се чувстват по-добре от своите връстници и могат да живеят по-дълго.

Може ли да се забави стареенето?

Процесът на стареене със сигурност се влияе от нивото на физическа активност, стреса и способността да му се противопоставяме, както и от храненето, качеството на въздуха и водата. Емоционалното състояние също играе важна роля. То се определя от качеството и количеството на социалните връзки, а те пряко влияят върху продължителността на живота.

Още: Козметик посочи кой е най-красивият тип стареене

Качеството на живот често се свързва с благосъстоянието на човека, със ситуациите, в които той страда или се чувства радостен. Възможно е да се подобри благосъстоянието чрез цяла система от различни елементи, включително биохакинг.

Какво е биохакинг?

Терминът идва при нас от английския език, където hacking означава „хакерство“. В този случай става въпрос за биологично „хакване“ на тялото, подобно на компютър, което премахва негови „грешки“ като преумора или болести. Биохакерството се състои от различни методи и техники, насочени към ускоряване или забавяне на вътрешните процеси в организма. То помага да се предпази тялото от негативни външни фактори и да се подобри неговото състояние и качеството на живот на човека като цяло.

Биохакингът подобрява начина, по който функционира тялото, като акцентира върху научните изследвания и ни помага да разберем как всички системи на нашето тяло работят заедно.

Кои са някои техники на биохакинга за увеличаване на дълголетието?

Важна роля в процеса на стареене играе енергийното ниво, което бързо намалява, ако има хронично заболяване. Ето защо е необходимо да обърнете внимание на първо място на здравето си и превенцията на различни заболявания. Биохакингът използва различни технологии, но безплатните и ефективни начини са достъпни за всеки.

Здравословна храна

Друга важна част от рецептата срещу стареене е правилното хранене. Това е нещо, което е достъпно за всеки. Можете да започнете, като контролирате приема на захар и бързи въглехидрати, като увеличите фибрите и протеините в диетата си. Тези правила дори е трудно да бъдат наречени биохакинг, защото отдавна са основна основа на доброто здраве.

Спорт

Става дума за ежедневното ходене пеша, редовните аеробни упражнения и анаеробните упражнения. Този списък трябва да включва и силовите тренировки, защото те значително променят хормоналния фон. Най-добрият старт сутрин ще бъде високоинтензивната сутрешна гимнастика, която ще ви позволи да ускорите сърцето до 140 удара в минута поне за няколко минути (като упражнения са подходящи лицевите опори и клековете).

Хигиена на съня

Най-добре е да се спи в абсолютна тишина и тъмнина, желателно е температурата на въздуха в стаята да не надвишава 20 градуса и е необходимо да се регулира режимът на сън: да се почива 7-8 часа, а да се ляга и става възможно най-рано.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес