Международната организация на труда (МОТ) призова да се спре използването на детски труд в зоните на конфликти и стихийни бедствия. На тази тема е посветен тази година Световният ден за борба с детския труд, който отбелязваме днес (12 юни).
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
„Днес се стремим да привлечем вниманието към съдбата на децата, засегнати от конфликти и стихийни бедствия и подложени на специфичен риск, свързан с детския труд”, заяви генералният директор на МОТ Гай Райдър, цитиран от БГНЕС.
По данни на МОТ в конфликтни зони живеят 1,5 милиарда души и около 200 милиона ежегодно страдат от стихийни бедствия – една трета от тях са деца. Половината от 168 милиона работещи деца са заети в опасни дейности. Както подчертава Райдър „в районите на конфликти и катастрофи жилищата и училищата често са разрушени, много семейства губят възможността да заработват за да живеят”. Отсъствието на подкрепа за семействата и социална защита „увеличава риска от детски труд”.
Много уязвими, според Райдър, са разделените от родителите си деца бежанци, които „лесно стават плячка за нелегалните търговци” и са подложени на експлоатация. Освен това има случаи, в които децата участват „във войните на възрастните или се използват от въоръжените сили за помагачи или носачи”.
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Според приетите от световната общност Цели за устойчиво развитие се предвижда пълно премахване на всички форми на детски труд към 2025 година. Наскоро Индия ратифицира конвенция №138 за минималната възраст на приемане на работа и на №182 за забрана на най-лошите форми на детска експлоатация.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Където и да сте по света, присъединявайте се към нас за Световния ден за борба с детския труд”, подчерта Райдър. „Не трябва да се губи време. Трябва за засилим действията с цел да ускорим движението за прекратяване на всички форми на детски труд”.
Световният ден за борба с детския труд за първи път се отбелязва от МОТ през 2002 година и оттогава това се прави ежегодно на 12 юни. Целта му е да се привлече вниманието към проблема с използването на детския труд и към необходимостта от предприемане на действия за премахването му.