В никакъв случай не можем да наречем постенето каприз. Това е начин да разберем до къде се шири волята ни. Периодът на въздържание ни помага да пречистим тялото и душата си и те да бъдат в мир и хармония. Целта на един пост е духовно и нравствено пречистване.
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Четири са постите през годината. Това са: Великденски пости, Петрови пости, Богородични пости и Рождественски пости. През този период не се консумират блажни храни.
Според християнските догми задължителните постни дни през годината са всяка сряда и петък.
Пости 2022 – всичко, което трябва да знаем за тях
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Шест са обаче степените на строгост, свързани със самото постене. Най-леките позволяват да се консумира всичко, с изключение на месо. Следващата степен забранява похапването на риба и месо. Има и пости, които забраняват похапване на гореща храна с растителна мазнина. В тази забрана са включени и месо, и риба.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Най-строгите пости обаче включват пълно въздържание от всякаква храна. Под строги пости се разбира, че вярващите могат да похапват растителна храна без олио.
Надяваме се да сме ви били полезни и да сме успели да отговорим на въпроса ви, свързан с това какво е позволено да се консумира по време на строги пости.