Едва ли на някой не му се е случвало по време на заспиване, т.нар. унасяне в сън да се стресне и да подскочи в леглото? Смята се, че това са спазми на мускулите, които стават неволно в началния стадий от съня и често се случват. Подобно сътресение се случв при 10% от всички хора, а 60 % са го изпитвали поне един път в живота си.
Състоянието на стряскане по време на сън е известно като хипнагогия. Терминът се появява в XIX век.
Стряскане по време на сън – вредно ли е
Окозва се, че този тип стряскания са напълно безвредни и затова не може да се смята, че са притеснителни. Съществуват няколко вида теории за подобно „сепване“ насън. Учените смятат, че когато телата ни се отпускат, докато заспиваме, част от мозъка, която все още не е във фаза сън, приема, че сме в някаква опасност. Много пъти това го виждаме в сън като спъване, залитане, падане, пропадане и т. н. В резултат на действието залитане мозъкът изпраща сигнал към мускулите и така ни предпазва от това, което може би се е случило.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Когато тялото ни преминава от състояние на будност към състояние на сън, е възможно да видим пейзажи, геометрични фигури или познати лица. Затова учените приемат, че потрепванията на тялото стават по време на съня REM (Rapid eye movement) фазата на бързо движение на очи. В тази фаза на съня мозъкът е активен толкова, както и когато сме буди.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Друга теория, по която се определя ролята на стряскането по време на сън е, в това, че спазмите се получават и при неудобна поза, при прекомерна консумация на кофеин, състояние на стрес или тревожност и като цяло докато се опитваме в началото да заспим.
Голяма част хора не разбират за тези състояния и ги приемат за стряскания по време на съня. За други (в рядко случващи се моменти) нещата може да изглеждат по-сериозни и последиците да са по-тежки. Това се случва рядко.
Обикновено не се изисква лечение. Препоръчва се приемът на кофеин да е сведен до минимум, стресът да бъде намален и да са елиминирани факторите, които може да предизвикат хипнагогия. Те са и пречещи на спокойния сън, съответно намаляват появата на нощните подскачания.
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
В заключение:
Само по себе си стряскането по време на сън не е животозастрашаващо или опасно, само създава такова усещане, когато се сепнем в леглото, вече будни и осъзнаващи, какво се сучва.