Аспиринът е често срещано противовъзпалително лекарство, използвано за облекчаване на болка и треска. Въпреки че ежедневният прием на аспирин се препоръчва за предотвратяване на инфаркт и инсулт, той носи и някои рискове. Сериозните странични ефекти на медикамента включват бъбречно заболяване, увреждане на черния дроб, язви, проблеми със слуха, хеморагичен инсулт и синдром на Рие. Ето естествените алтернативи на аспирина.
Аспиринът се пие за намаляване на вероятността от рак (рак на ректума). Освен това, за облекчаване на болката и възпалението и за намаляване на температурата.
Аспиринът действа чрез намаляване на хормоноподобните съединения на простагландините, които контролират възпалението, циркулацията и кръвните съсиреци.
Обичайна практика е редовното приемане на аспирин за справяне с тези проблеми, но ежедневният му прием за дълго време увеличава риска от странични ефекти.
1. Бъбречна недостатъчност
2. Чернодробна недостатъчност
3. Язви
4. Шум в ушите (тинитус) и загуба на слуха
5. Хеморагичен инсулт
6. Синдром на Рейе
Може би лекарството действа като кофактор за чувствителен организъм. Ето защо на деца и юноши с вирусни инфекции не се предписва аспирин.
7 естествени алтернативи на аспирина
1. Противовъзпалителна диета
Важно е да се спазват следните правила:
· Премахнете преработените, съдържащи захар храни, кофеина, алкохола, храните с хранителни добавки.
· Яжте противовъзпалителни храни като:
- листни зеленчуци и живи зеленчуци,
- плодове (боровинки, ананас),
- здравословни мазнини (сьомга и кокосово масло),
- костен бульон
- ядки и семена (орехи, ленено семе и чиа)
- естествено хранено говеждо и пилешко
- подправки (джинджифил , лют червен пипер, куркума).
2. Джинджифил
Джинджифилът предотвратява съсирването на кръвта. Въвеждането на този корен в диетата ще предотврати инфаркт и инсулт. Освен това, джинджифилът има аналгетичен и противовъзпалителен ефект.
3. Куркума
Куркумата се счита за противовъзпалително, болкоуспокояващо и антикоагулантно средство. Куркуминът в тази подправка има антитромботичен ефект.
4. Канела
Канелата има противовъзпалителни и предпазващи сърцето свойства. Доказано е, че намалява редица рискови фактори за сърдечни заболявания (високо кръвно налягане и висок холестерол).
Канелата действа като коагулант и подобрява кръвообращението. Освен това, помага за ускоряване на регенерацията на сърдечните клетки.
5. МСМ (метилсулфонилметан)
МСМ е растителен адаптоген. Той се използва за облекчаване на болка, мускулни спазми и намаляване на налягането. Бори се с възпалението, помага за възстановяване на гъвкавостта и пропускливостта на стените на мускулните клетки.
6. Бромелаин
Съдържа се в ананасите, които помагат за облекчаване на болка и подуване след операция, болки в ставите. Бромелаинът има противовъзпалително и антитромботично действие, подобрява кръвообращението и укрепва имунната система.
7. Магнезий
Липсата на магнезий увеличава риска от хипертония и сърдечно-съдови заболявания, бъбречни и чернодробни заболявания, мускулни крампи и отслабен имунен отговор. Исхемия, исхемичен инсулт и аритмии могат да бъдат предотвратени и лекувани с този микроелемент.