Боядисването на косата е едно от най-приятните занимания. Но знаете ли, че боядисването на косата има множество странични ефекти? Няма съмнение, че боите могат да имат неблагоприятни последици. В тази статия сме разгледали неблагоприятните последици от боядисването на косата, с които всеки трябва да е наясно, преди да боядиса косата си.
Още: Правите това по 100 пъти през нощта, без да знаете
Още: Какво задължително присъства на трапезата на Лазаровден?
1. Прекалено третиране
Перманентните бои за коса често съдържат амоняк (или подобни на него химикали) и пероксид. Прекаленото третиране на косата с тези химикали ще доведе до загуба на блясък и лесно накъсване. Макар че обработената коса може да бъде възстановена до известна степен с процедури за грижа за косата, единственият начин да се отървете от уврежданията, причинени от прекомерната обработка, е да отрежете косата си.
Кои са най-подходящите дни за боядисване на косата – ето как да разберем
Още: Лекар: Този на пръв поглед безобиден навик може да навреди на здравето ви
Още: Утре е Лазаровден: Историята зад най-магичния пролетен празник
2. Алергични реакции
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво е кумичене - традиционният ритуал за Цветница
Още: Какво ще донесе на всяка зодия Розовото пълнолуние на 13 април 2025
Боите за коса, които предизвикват алергични реакции, не са рядкост, особено защото трайните бои за коса съдържат парафенилендиамин, който е често срещан алерген.
Хората, които имат контактен дерматит, са особено податливи на реакции поради наличието на PPD и други химикали в боите. Хората с кожни заболявания, като екзема и псориазис, също трябва да се въздържат от използването на бои за коса за боядисване на косата си.
3. Нужда от допълнителна поддръжка
Още: Голям църковен празник иде утре, 12 април, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Билката, с която ще боядисате яйцата в зелено без химия
Въпреки че технически това не е страничен ефект, за някои той може да бъде причина. Много хора не осъзнават колко много средства се влагат в поддръжката на боядисаната коса. Това е дългосрочен ангажимент, който ще ви накара да се връщате в салона на всеки месец, което може да бъде тежко за косата ви. Ще трябва да купувате продукти, които са специално разработени за боядисана коса.
Боядисването на коса – през колко време да го правим?
4. Конюнктивит
Ако не проявите изключителна предпазливост при боядисването на косата си, химикалите могат да попаднат върху чувствителните части на лицето ви. В някои случаи, когато химикалите от боите за коса влязат в контакт с очите ви, това може да доведе до конюнктивит или розово око. В други случаи това причинява възпаление и силен дискомфорт.
5. Астма
Астмата е един от симптомите на тежка алергична реакция към бои за коса. Продължителното вдишване на химикалите в боите за коса може да доведе до кашлица, хрипове, възпаление на белите дробове, дискомфорт в гърлото и астматични пристъпи.