Познавате ли военните звания и как те се подреждат в йерархията на военните чинове у нас? Това е определено в Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, чл. 138, ал. 1, изм. - ДВ, бр. 16 от 2010 г., където може да потърсите информация относно военните звания, и то по видове въоръжени сили – Военноморски сили, Сухопътни и Военновъздушни. Ако се вълнувате къде в тази йерархия стои старшината и не ви се отделя време за търсене в закона, сте на правилното място.
Още: Как се приготвя козунак с еритритол?
Още: Какво НЕ трябва да правите на Великден, за да не си навлечете беди и безпаричие
Какво е матрос и каква е разликата между него и редника?
Старшина – ред в йерархията на военните чинове в България
Военното звание Старшина стои по-близо до най-ниските военни чинове в йерархията на военните чинове в България, отколкото към средата. Под Старшината са само войнишки (матроски) звания и званията Младши сержант, Сержант , Старши сержант. Последните три са старшински звания, каквото естествено е и званието Старшина. Над званието Старшина, тоест по-висши в йерархията, са 12 военни звания, подредени по следния начин:
Още: Как да изпечем най-крехкото агнешко - няколко практични съвета
Още: Как се приготвя какаова плънка за козунак?
- звания за офицерски кандидати,
- младши офицерски звания,
- старши офицерски звания,
- висши офицерски звания.
Как се става генерал и колко години ще ви отнеме това?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Произход на званието Старшина
Военните звания на Сухопътните войски на България следват класификацията на НАТО. След 1990 година търпят често промени. Към днешна дата и от 26.02.2010 година, когато влизат в сила последните изменения в Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, Старшина е най-висшето старшинско звание. Нарича се още сержантско звание. Еквивалентен на Старшината е Мичманът, като разликата между двете звания е, че Старшина се използва в Сухопътните войски и Военновъздушните сили, а Мичман – във Военноморските сили.
Пагонът за Старшина от Сухопътни войски на Република България е в червен цвят, за Старшина от Военновъздушни сили – в син цвят, а този за Мичмана – в черен. Цветовете улесняват разпознаването на старшините от различните военни сили.
Още: Ето какво се случва с вашия сексуален живот, ако имате дефицит на цинк
Още: Къде да съхранявате яйцата, за да не се развалят: Грешките, които всяка домакиня прави
За да станете Старшина, е нужно да положите усилия и получите нужното образование. Допускат се на военна служба лица със средно или по-високо образование за сержантите (старшините), не по-възрастни от 33 години за старшините, не осъждани за умишлено престъпление от общ характер, не притежаващи друго гражданство освен българското, пригодни психически и покриващи нормативите за физическа годност, определени с акт на министъра на отбраната.