Познавате ли военните звания и как те се подреждат в йерархията на военните чинове у нас? Това е определено в Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, чл. 138, ал. 1, изм. - ДВ, бр. 16 от 2010 г., където може да потърсите информация относно военните звания, и то по видове въоръжени сили – Военноморски сили, Сухопътни и Военновъздушни. Ако се вълнувате къде в тази йерархия стои старшината и не ви се отделя време за търсене в закона, сте на правилното място.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Какво е матрос и каква е разликата между него и редника?
Старшина – ред в йерархията на военните чинове в България
Военното звание Старшина стои по-близо до най-ниските военни чинове в йерархията на военните чинове в България, отколкото към средата. Под Старшината са само войнишки (матроски) звания и званията Младши сержант, Сержант , Старши сержант. Последните три са старшински звания, каквото естествено е и званието Старшина. Над званието Старшина, тоест по-висши в йерархията, са 12 военни звания, подредени по следния начин:
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
- звания за офицерски кандидати,
- младши офицерски звания,
- старши офицерски звания,
- висши офицерски звания.
Как се става генерал и колко години ще ви отнеме това?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Произход на званието Старшина
Военните звания на Сухопътните войски на България следват класификацията на НАТО. След 1990 година търпят често промени. Към днешна дата и от 26.02.2010 година, когато влизат в сила последните изменения в Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, Старшина е най-висшето старшинско звание. Нарича се още сержантско звание. Еквивалентен на Старшината е Мичманът, като разликата между двете звания е, че Старшина се използва в Сухопътните войски и Военновъздушните сили, а Мичман – във Военноморските сили.
Пагонът за Старшина от Сухопътни войски на Република България е в червен цвят, за Старшина от Военновъздушни сили – в син цвят, а този за Мичмана – в черен. Цветовете улесняват разпознаването на старшините от различните военни сили.
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
За да станете Старшина, е нужно да положите усилия и получите нужното образование. Допускат се на военна служба лица със средно или по-високо образование за сержантите (старшините), не по-възрастни от 33 години за старшините, не осъждани за умишлено престъпление от общ характер, не притежаващи друго гражданство освен българското, пригодни психически и покриващи нормативите за физическа годност, определени с акт на министъра на отбраната.