Дъното на Черно море е най-голямото гробище за кораби. Международен екип от изследователи представи резултатите от четиригодишните проучвания на дъното на Черно море. Експедицията е открила 65 потънали съда. Сред тях е древногръцки кораб, натоварен с амфори, съобщи bTV.
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Поради липсата на кислород на дълбочина над 150 метра, старогръцкият кораб се е запазил непокътнат и е най-запазеният откриван някога в света – на 2400 години. Учените го разпознават по идентичното изображение върху прочутата Ваза със сирените от Британския музей.
"Казват ни доста за това как се е случвала търговията в миналото. Така че тези корабни останки разкриват какви връзки са имали хората тогава”, заяви Дани Нюман.
Радиоактивният въглероден метод потвърждава епохата. Въпреки липсата на кислород на дълбочина от 2000 метра, където е открит корабът, дървеният материал се разяжда от непозната до момента бактерия.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
"Имаме римски останки, италиански кораб от ранното Средновековие”, показа Дани Нюман.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Средновековният съд е от Генуа, с какъвто най-вероятно е пътувал Марко Поло. Проучването е финансирано от американска фондация.
"Преди четири години започнахме опитите да организираме най-големите по размерите си подводни археологически разкопки от времето на изваждането на Мери Роуз през 1982 година и да съберем данни от праисторическата история, защото България е едно от най-богатите на археология места в света”, заяви проф. Джон Адамс.
Наши учени са в международния екип.
"Това беше едно прекрасно изживяване и голяма гордост, че можехме да участваме в това изследване”, каза Любомира Трендафилова.
Експедицията открива 65 корабокруширали кораба. Най-много са потопените от казашките походи срещу Османската империя от 17-и и 18-и век.
Снимка: архив